62 milyonluk ülkede 2009 yılında 18 bin kadına akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu rakam 1975 yılında 8 bin kadardı. O günden bu yana nüfus artışının %10’un biraz üzerinde olduğu düşünülürse bu çok ciddi bir artış anlamına geliyor. Bu artışı sigara kullanımındaki artışla irtibatlandırmak mümkün zira akciğer kanserlerinin %80’i sigara kaynaklı.
Erkeklerde akciğer kanseri vakaları daha fazla (2009 yılında 23 bin) ancak kadınların aksine erkeklerde rakamlar düşüşte.  1975 yılında yüz bin erkekte 110 vaka görülürken şimdi bu 39’a düşmüş durumda. Kadınlarda ise aynı dönemde rakam yüz binde 22’den 39’a çıkmış durumda.
Eğer 3 hafta boyunca geçmeyen bir öksürüğünüz varsa ya da uzun bir süredir olan öksürüğünüzde değişme veya kötüleşme varsa bu durumu kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.
Ayrıca sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Sigarayı bırakmakla akciğer kanseri ve diğer ciddi hastalık riskinizi hemen düşürmeye başlarsınız.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı