İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları yaklaşık 1,2 milyon kadının sağlık durumunu 1996'dan 2011'e kadar gözlemledi.
 Araştırmacılar, yüzde 20'si sigara içen, yüzde 28'i sigarayı bırakmış ve yüzde 52'si hiç sigara içmemiş 50-65 yaşındaki katılımcılara 3 yıllık aralarla yaşam tarzları ve sağlık durumlarını sordu.

İngiliz ''Lancet'' dergisinde yayımlanan araştırma, sigara içen kadınların yaşam süresinin hiç sigara içmeyenlerden ortalama 11 yıl az ve 70 yaşından önce ölme riskinin yüzde 24 olduğunu gösterdi.

Bilim insanları, 40 yaşından önce sigarayı bırakan kadınların ömrünün ''9 yıl uzadığını'', hatta 35 yaşından önce sigarayı bırakanların 10 yıl ''kazandığını'' belirledi.

45-55 yaşında sigarayı bırakanların erken doğum yapma riskinin hiç sigara içmemiş kadınlardan yüzde 56 fazla olduğunu belirten bilim insanları, yine de sigarayı bu yaşlarda bırakanların ömrüne 6-7 yıl ''eklenebileceği'' vurguladı.

Araştırmaya imza atanlardan Richard Peto, sigarayı orta yaşlarda bırakmanın yıllar kazandırdığını ancak bunun kadınların 40 yaşına kadar hiçbir tehlike olmadan sigara içebileceği anlamına gelmediğini, hiç sigara içmemiş kadınlara göre sigara içenlerin ölüm riskinin yüzde 20 fazla olduğunu ifade etti. 

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Hocam iyi günler, kolay gelsin. Benim şikayetim bundan 1.5 ay önce kalp çarpıntısı vardı. Gece saat 10 gibi aniden felaket bir çarpıntı geldi şey derl... devamı