ABD'de yapılan son araştırmada, sadece erkeklerde değil kadınlarda da sigaranın, mesane kanseri riskini önemli ölçüde artırdığı görüldü.
Amerikan Tıp Derneğinin dergisi JAMA'da sonuçları yayımlanan, ABD Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınlarda mesane kanseri vakalarının yüzde 20-30'u sigaradan kaynaklanıyordu; ancak bu oran yüzde 50'ye yükseldi.

450 bin kişinin verilerinin kullanıldığı araştırmayı yürüten, ABD Kanser Enstitüsünde görevli bilim insanı Neal Freedman, sigara içen kadınların mesane kanserine yakalanma ihtimalinin, içmeyenlere oranla dört kat fazla olduğunu belirtti. Bu oran daha önceki araştırmalarda üç kat olarak saptanmıştı.

Video: İdrar Torbası (Mesane) Kanseri

Freedman, artışın, sigaraların içeriğindeki değişiklikten kaynaklanıyor olabileceğini bildirdi. Günümüzde sigaralarda daha az katran ve nikotin bulunduğunu ifade eden Freedman, buna karşılık, kansere neden olan Beta Naftilamin oranının da arttığını kaydetti.

Op. Dr. Adnan ARICAN

Hocam yaklaşık 6 yıldır mesane tümörü tedavisi görüyorum. Doktorum ısrarla sigara içmemem konusunda uyarmasına rağmen bu illetten bir türlü kurtulama... devamı