Saç Dökülmesi

Kafa derisi üzerinde bulunan kıl kümesine saç denir ve bir saç kılının doğal ömrü 2 ile 6 yıl arasında değişebilir. Saç telinin ortalama uzama miktarı ayda bir santimetreye karşılık gelmektedir.  Saç hücrelerinin % 90’lık kısmı uzama gösterirken geriye kalan % 10’luk kısım dinlenme aşamasında bekler. Saç yapısı ve şekilleri yaş, ırk, cinsiyet gibi faktörlere göre değişkenlik gösterse de genel olarak pek çok insan günde 50 ile 100 arasında saç teli kaybeder. Bu oran sağlıklı bir saç ve saç derisi için geçerlidir ancak çeşitli etmenler saç derisini etkileyerek aşırı dökülmelere neden olabilir. İşte saç dökülmelerine neden olan başlıca sebepler;

Kalıtımsal Faktör

Saç dökülme nedenleri arasında uzmanlar tarafından en sık rastlanan faktör olarak gösterilen kalıtım yoluyla bireylerde oluşan saç dökülmesi kadınlarda seyrelme erkeklerde ise kelliğe kadar ilerleyen seviyeler gözlemlenmektedir.

Gebelik

Kadınlarda gebelik sürecinde büyüme gösteren saçlar hormonal değişimlerle gebelik sonrası dinlenme fazına geçerek 2-3 ay içerisinde aşırı miktarda dökülmeler gözlenebilir. Saç maksimum 6 ay içerisinde onarım sürecini başlatır ve tekrardan büyüme gösterir.

Tiroid Hastalıkları

Fazla veya az çalışan tiroid bezleri saç kayıplarına neden olmaktadır. Tedaviyle birlikte saç tekrar büyüme göstererek sağlığına kavuşabilir.

Kanser Tedavileri

Bazı kanser tedavilerinin saç hücrelerinin bölünmesini durdurduğu kanıtlanmıştır bu da %90’a kadar çıkabilecek saç dökülmelerine neden olmaktadır. Kanser tedavileri sonrasında saç eski sağlığına tekrar kavuşma ihtimali vardır.

Demir Eksikliği

Besin alımında demir eksikliği veya alınan demirin bağırsaklarda emiliminin yetersiz olması saç dökülmelerine neden olmaktadır. Kadınlarda adet kanamalarında demir eksikliğinin arttığını söyleyen uzmanlar bu süreçte de dökülmeler gözlenebileceğini vurgulamaktadır. Demir takviyesi ile saç dökülmelerine son verilebilir.

Trikotilomani

Psikolojik tabanlı olan saç koparma hastalığı çocuklarda ve erişkinlerde görülebilir. Bu hastalık ile saç derisi kopan saçlarla birlikte zarar görür. Uzman psikologlardan destek almak ve bu süreçte saçı eski sağlığına kavuşturmak için bitkisel ilaçlar kullanıp bakım yapmak faydalıdır.

Mantar Hastalıkları

Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayan mantar hastalıkları saç derisinde şişlik, kızarıklık, dökülmelere neden olur. İlaç tedavisi gerektiği için uzman doktorlardan yardım alınmalıdır.

Protein Yoksunluğu

Yeterli miktarda protein alınmadığı takdirde vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme fazına alır ve 2-3 ay içinde yoğun dökülmeler başlar. Diyetlerinde ve öğünlerinde protein alımını arttırarak saçları eski sağlığına kavuşabilir.

Hormonlar

Saç dökülmesine sebep olabilecek diğer bir durum da dengesiz seviyeye sahip hormanlar olabilir. (Erkekler için androjen, kadınlar için ostrejen). Yine hormonlarla ilişkili diğer bir saç dökülme sebebi de hamileliktir. Hamilelikte salgılanan aşırı düzeyde hormanlar saç dökülmesini tetikler. Hamilelik sonrası bu hormonların normal seviyelerine dönmesi ile saç dökülmesinin de önüne geçilecektir. Yine bazı ilaçlarda içerilerindeki kimyasallar sebebiyle saç dökülmesine sebep olabilir. (Kan incelticiler, gut ilaçları, kemoterapi ilaçları, doğum kontrol hapları veya antidepresanlar.)

Saç Yıpranması

Saç boyama, sarartma, fön, perma gibi saça uygulanan bazı işlemler saçı yıpratır ve saça zarar verir. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı