Jojoba bitkisi Kuzey Amerika’da yetişmektedir. Birçok canlının dayanamayacağı sert, çöl iklimlerinde büyürken aynı zamanda iyileştirici özelliklere sahip bir yemiş üretir. Bu yemişten jojoba yağını elde ederiz. Jojoba yağı başka esansiyel yağların karıştırılacağı bir taşıyıcı yağ şeklinde kullanılabilecek kadar narindir. Ayrıca kendi başına da kullanılabilir.

Birçok kişi günlük bakımlarında jojoba yağının cilde faydalarından yararlanır. Yapılan çeşitli araştırmaların sonuçları da saf jojoba yağının sivilce, cilt kuruluğu gibi birçok deri problemine karşı etkili olduğunu göstermektedir.

Jojoba yağı nemlendiricidir. Cilde sürdüğünüzde koruyucu bir bariyer oluşturarak cildin nemini içine hapseder ve nemin kaybedilmesini önler. Ayrıca bu etkisi bakteriyel enfeksiyonlara, sivilceye ve kepek oluşumuna karşı da fayda sağlayabilir.

Jojoba yağının cilde faydalarından bir diğeri antibakteriyel özelliğiyle ilgilidir. Mikroplara ve mantarlara karşı da etkili olur. Laboratuvar testlerine göre jojoba yağı tüm bakteri ve mantar türlerini öldürmese de salmonella, E. coli enfeksiyonlarına ve kandidaya yol açan bazı bakteri ve mantarları öldürür.

Jojoba yağı E vitaminini doğal formunda içerir. Bu vitamin ciltte antioksidan etkiye sahiptir. Yani her gün maruz kaldığımız kirlilik ve toksinlerin yol açtığı oksidatif strese karşı savaşır. Ayrıca yapısı itibarıyla gözenekleri tıkamaz ve sivilce yapmaz. Botanik bir madde olmasına rağmen yapısı vücudumuzun ürettiği sebuma o kadar benzer ki cildimiz bunu ayırt edemez. Yani ciltte birikip gözenekleri tıkama ihtimali düşüktür. Bu da sivilce oluşumunu azaltır. Mumsu yapısı cildimizin yüzeyinde yatıştırıcı bir tabaka oluşturur. Birçok botanik esansiyel yağın aksine tahriş etmez ve jojobaya alerjik reaksiyon nadir görülür.

Jojoba yağının cilde faydalarından bir diğeri kolajen üretimini desteklemesidir. İçeriğindeki antioksidanlar vücudumuzun kolajen üretmesine yardımcı olur. Kolajen seviyelerimiz yaşlandıkça düşer ve bu da yüzümüzdeki değişimlerin bir kısmına neden olur. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre cilde antioksidan uygulanması kolajen sentezini geliştirmektedir.

Jojoba yağı yaraların iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılabilir. Deri hücrelerinin bir kesik veya yara sebebiyle birbirinden ayrılmasından sonra tekrar bir araya gelmelerini sağlar. Doğal E vitamini içeriği de yaraları iyileştirmesinde etkilidir. Ayrıca sedef, egzama gibi cilt problemlerinin tedavisinde, güneş yanıklarını yatıştırmakta ve sivilcelere karşı önlem almak için kullanılabilir.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı