Kuzey Amerika’da büyüyen bir bitkiden elde edilen jojoba yağına bugüne dek kullandığınız saç ürünlerinde denk gelmişsinizdir. Bu doğal yağ saç ürünlerinde sıkça kullanılır çünkü jojoba yağının saça faydaları oldukça fazladır. Bir güzel özelliği de her türlü saç tipi için yararlı olmasıdır. Etkisini görmek için illa jojoba yağı içeren ürünleri arayıp bulmanız gerekmez. Yağın kendisini alarak saç bakımınızda kullanabilir, yorgun ve yıpranmış saç tellerine aradıkları enerjiyi, nemi ve besin maddelerini sunabilirsiniz. Saçlarınızı yeniden uzatmaya çalışıyor, kırıklara karşı bir çare arıyor, kepekten kurtulmayı hedefliyor veya sadece saçlarınızın daha çok parlamasını istiyorsanız jojoba yağı tüm bu isteklerinizi karşılayabilir.

Jojoba yağının saça faydalarından ilki saçı içerden nemlendirmesidir. Yağın yapısı %98 mono doymamış yağlardan ve %2 doymuş yağlardan oluşur. Besin maddesi açısından zengin bu yağ saç tellerinin içine nüfuz ederek saçı nemlendirir ve yumuşatır. Eğer saçlarınızı yıkamadan önce uygularsanız şampuanın saçınızın doğal yağlarını uzaklaştırmasını önleyebilirsiniz. İsterseniz yıkamadan sonra saçlarınız henüz nemliyken de jojoba yağı sürebilirsiniz. Böylece her saç teline koruyucu bir tabaka sağlamış olursunuz.

Jojoba yağı saç derinizin doğal dengesini korur. Yağın moleküler yapısı insan vücudunun ürettiği sebumla neredeyse aynıdır. Sebum cildimizdin doğal nem bariyeridir. Yani jojoba yağını saçlarınıza sürdüğünüzde saç derinizin doğal dengesini bozmadan ya da yağlı kalıntılar bırakmadan saç tellerini nemlendirmiş olursunuz.

Jojoba kepek problemini kontrol altına almanızı sağlayabilir. Antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için saç foliküllerindeki bakterilerin çoğalmasını sınırlandırır. Böylece kepek görülme ihtimali düşer.

Jojoba yağının saça faydalarından biri de saçların uzamasını desteklemesidir. Jojoba yağı saç derisini ve saç foliküllerini temizlemeye yardımcı olduğu için saçlar daha kolay uzar. Saç derisindeki kalıntılar çözülür ve tıkanmış foliküller açılır. Böylece büyümekte olan saçların önü de açılmış olur.

Jojoba yağı ısı ve şekillendirmeden dolayı zarar görmüş saçları tamir edebilir. Hasar görmüş saçların uçlarında çatlaklar ve kusurlar bulunur. Jojoba yağı bunları doldurabilir ve saç kırıklarını toparlamaya yardım eder. Saç tellerinin güçlenmelerini sağlar ve saçların kopma riskini azaltır. Yağın ayrıca yatıştırıcı özellikleri vardır. Bu sayede saç tellerini yumuşatır, saçlar sağlıklı ve pürüzsüz görünür.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı