Kış aylarında sıcak ülkelere gitmek veya yaklaşan yarı yıl tatilini değerlendirmek için uzak yerlere uçmak oldukça keyifli olabilir. Ancak uzun uçak yolculuklarının hiç istenmeyen bir etkisi de vardır: jet lag. Eğer zaman dilimlerini aşarak seyahat ediyorsanız jet lag yaşamanız olasıdır. Ancak seyahatinizin ilk bir iki gününü ziyan etmek istemiyorsanız jet lag’i önlemenin yolları mevcuttur.

Öncelikle alkolden uzak durmanız önerilir. Özellikle de uzun uçak yolculuklarında alkol almak, vakti kolayca geçirmek için uygun görünse de, uçağın içindeki ağır hava zaten vücudunuzun susuz kalmasında etkilidir. Bir de alkol alındığında vücut iyice susuz kalır ve susuz kalmak jet lag’in belirtilerinin daha ağır yaşanmasına sebep olur. Uçuş öncesinde, sırasında ve sonrasında bolca su almak jet lag’i önlemenin yollarından biridir. 

Yolculuğa çıkmadan birkaç gün önceden, gündelik faaliyetlerinizi, gideceğiniz yerin saatine yavaş yavaş yaklaştırmaya başlayabilirsiniz. Bunlara yemek saatleri, uyuma, uyanma saatleri dahildir. Böylece gideceğiniz yere vardığınızda vücudun alışması daha kolay olur. Örneğin eğer batıya doğru seyahat ediyorsanız biraz daha geç yatmaya başlayabilirsiniz.

Uçak içinde alınabilecek bir önlem eklemleri hareket ettirmektir. Saatlerce uçak koltuğunda oturmak vücuda oldukça yük bindirir ve sonuç sırt ağrıları, bel ağrıları, şişmiş ayaklar olur. Uçuş öncesi, sırası ve sonrasında esneme hareketleri yapabilir, kan dolaşımını hareketli tutabilir, böylece jet lag belirtilerinin daha hafif yaşanmasına katkı sağlayabilirsiniz. 

Kısa oruçlar vücut saatini ayarlamaya yardımcı olabilir. Uçuş gününde sağlıklı yağlar, taze sebzeler ve yağsız proteinden oluşan bir kahvaltı yapabilir, sonrasında uçak içinde gıda alımını mümkün olduğunca aza indirebilirsiniz. Özellikle de şeker ve karbonhidratlardan kaçınırsanız karaciğerin karbonhidrat depoları tükenir ve vücut saatini sıfırlamak daha kolay hale gelir. Vardığınızda yediklerinize dikkat etmek de jet lag’in etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Örneğin gündüz varırsanız gün boyu vücudunuza enerji vermesi için taze sebzeler ve protein tüketmeniz önerilir. Daha sonra gece bolca karbonhidrat tüketirseniz, enerji hızla yükselip daha sonra hızla düşecek, bu da uykunun gelmesine yardımcı olacaktır. 

Tatilde aktif kalmak da jet lag’i önlemenin yollarından biridir. Tatilden önce spor yaptığınız gibi, gideceğiniz yere vardığınızda da spor ayakkabılarınızı giyin ve bir koşuya ya da yürüyüşe çıkın. Egzersiz iç vücut saatini ayarlamaya yardımcı olur ayrıca etkisini göstermesi için çok yorucu veya ağır olmasına da gerek yoktur. 

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Boğazımda ve dudak kenarlarında uçuk denilen intihap oluyor bunun sebebi ve çözüm yolu nedir .... devamı