Bugün güzellik bakımı yaşamın önemli bir yönü haline geliyor ve vücut epilasyonu güzellik bakımının önemli bir parçasıdır. 

Epilasyon gelişen teknolojiyle her geçen gün daha popüler hale geliyor ve yeni ürünler böylece size farklı seçenekler sunuyor.

Bununla birlikte, farklı epilasyon yöntemleri kendiniz için doğru epilasyon yöntemini seçmede kafanızı karıştırabilir.

Cilt Tipinize Göre Epilasyon Yöntemi

Lazer epilasyon en yeni epilasyon yöntemidir. Lazer epilasyon yönteminde lazerden tüyleri köklerinden temizlemek için lazer dalgaları verilir.

Lazer epilasyon yönteminin en ilginç özelliği sadece birkaç seansta tüylerinizden tamamen ve sonsuza kadar temizlemesidir. Böylece vücudunuzun belirli bölgelerindeki tüylere konusunda tekrar endişe duymanıza gerek kalmaz. 

Lazer epilasyon tedavileri diğer epilasyon tedavilerine göre daha etkilidir; çünkü lazer epilasyon tüylerin büyümesini yavaşlatır. Bununla birlikte lazer epilasyon etkili olmasına rağmen bazı dezavantajlara da sahiptir. Lazer epilasyon diğerlerine göre daha yeni bir yöntem olduğu için pahalı bir yöntemdir.

Elektroliz de epilasyonda giderek yaygınlaşan bir trenddir. Elektroliz lazer epilasyon yöntemine benzer; fakat daha uzun süredir uygulanıyor. Elektroliz yönteminde teknisyen iğneler yardımıyla saç foliküllerine elektrik dalgalarını gönderir ve böylece tüyler köklerinde yok edilir.

Tüy köklerine uygulanan elektrik dalgaları tüylerin geri gelmesini engeller. Elektroliz kalıcı bir epilasyon yöntemidir; fakat lazer epilasyon yöntemine göre daha uzun zaman alır.    

Elektroliz, tüy foliküllerini temizlemek için elektrik dalgaları cilde uygulanırken rahatsızlık hissi ve ağrı oluşabilir. Bununla birlikte ağrı sadece birkaç dakika sürer. Bu yöntemle tüylerin temizlenmesi için birkaç seans gerekir. 

Depilatörler uzun süredir kullanılan bir epilasyon yöntemidir. Depilatörler istenmeyen tüylerin bulunduğu alanlara uygulanan kimyasal karışımlarıyla hazırlanır.

Depilatörleri istenmeyen tüylerin bulunduğu bölgeye uyguladıktan sonra uygulanan bölgenin boyutuna ve temizlenecek tüylerin miktarına bağlı olarak birkaç dakika bekleyiniz; çünkü kimyasalların tüyleri yok etmesi biraz zaman alır. Depilatör temizlendiğinde tüylerin bulunduğu alan düzleşir ve tüylerden kurtulur.

Depilatörler hassas ciltler için uygun olmayabilir; çünkü tüyleri yok etmek için depilatörlerde bulunan güçlü kimyasallar cildin tahriş olmasına ve cilt hasarlarına yol açar. Depilatörlerde ilk uygulamanın hemen ardından tekrar uygulama gerekir.

Lazer epilasyon veya elektrolizle epilasyon yöntemleriyle karşılaştırıldığında depilatörlerle tüyler tamamen ağrısız bir şekilde temizlenebilir. Evinizde otururken istenmeyen tüylerinizden kurtulmak için marketinizden birkaç depilatör alabilirsiniz. 

Ağda yıllardır kullanılmakta olan yaygın ve popüler bir epilasyon yöntemidir. Ağda bir güzellik salonunda veya marketlerde bulunan kişisel ağda kitlerinin yardımıyla evinizde yapılabilir.

Ağda yönteminde sıcak ağda tüylerin bulunduğu alana uygulanır ve ardından ağdanın üzerine bant yapıştırılarak istenmeyen tüyler temizlenir. Bu, acı verici bir yöntem olsa da oldukça ucuzdur, tüylerin bir süre çıkmamasını sağlar ve epilasyon için en iyi seçenektir. 

 

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Merhaba hocam,ağustos ayında düğünüm var , , , zar istenmeyen bir şekilde 4 yıl önce yırtıldı ve durumu açıklamakta güçlük çekiyorum, bu yüzden böyle ... devamı