Islak Rüya

Islak Rüya
Hiç uyanıp da iç çamaşırınızda veya pijamanızda ıslak, yapışkan bir leke buldunuz mu? İlk başta altınıza kaçırdığınızdan endişe edebilirsiniz. Ama ergenlik çağındaysanız muhtemelen ıslak rüya gördünüz.

Doktorlar ıslak rüyalara “uykuda boşalma” derler.

Islak rüyalar nedir ve neden olur merak ediyor musunuz? İşte sık sorulan sorulara yanıtlar.

Islak rüyalar nedir?

Islak rüya, uyurken boşalmanızdır. Boşalmak, penisinizden semen (sperminizi içeren sıvı) bırakmak demektir. Genelde ıslak rüyalar seksle ilgili bir rüya gördüğünüzde meydana gelir. Rüyayı hatırlayabilirsiniz de hatırlamayabilirsiniz de.

Islak rüya yaşamak için mastürbasyon yapmanız gerekmez. Penisinize dokunmadan da boşalabilirsiniz.

Sebepleri nelerdir?

Ergenlik çağında vücudunuz erkeklik hormonu testosteron üretmeye başlar. Vücudunuz testosteron üretir üretmez sperm boşaltabilir. Yani ileride bebek sahibi olmak isterseniz bir yumurtayı dölleyebilirsiniz. Bu, seks yaparsanız bir kızı hamile bırakabileceğiniz anlamına da gelir.

Ergenlik çağında günün farklı zamanlarında, okulda, TV izlerken, duşta ereksiyon olmaya başlarsınız. Uyurken bile ereksiyon olabilirsiniz.

Semen vücudunuzda birikebilir. Semenin boşalmasının tek yolu ıslak rüyayla olur.

Sık sık ıslak rüya görmemde bir sorun var mı?

Islak rüyalar büyümenin normal bir parçasıdır. Islak rüyaları kontrol etmek veya durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Sık sık ıslak rüya görseniz bile bu sizde sorun olduğunu göstermez. Bazı erkekler haftada birkaç kere ıslak rüya görürler. Bazı erkeklerse tüm yaşamları boyunca sadece bir iki kere ıslak rüya görürler.

Mastürbasyonla veya bir partnerle seks yaparak sperm boşaltmaya başladığınızda daha az ıslak rüya görebilirsiniz.

Herkes ıslak rüya görür mü?

Islak rüya görmeniz için ergenlik çağına girmeniz ve testislerinizin sperm üretebilmesi gerekir. Ergenlikte ıslak rüyalar çok yaygındır.

Islak rüya görmezsem bende sorun mu vardır?

Her ergen erkek ıslak rüya görmez. Islak rüya görmemeniz sizde bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Kızlar ıslak rüya görür mü?

Kızlar boşalamasa da bir rüya sırasında orgazm olabilirler. Ama kızlar erkekler kadar ıslak rüya göremezler.

Islak rüya görürsem ne yapmalıyım?

Uyandığınızda temizlenin. Vücudunuzda yapışken sperm bırakmak enfeksiyona yol açabilir. Penisinizi ve testislerinizi, sünnetli değilseniz sünnet derisinin altındaki bölgeyi de sabun ve suyla yıkayın.

Islak rüyalar görmek veya görmüş olduğunuz belli bir ıslak rüya hakkında suçlu veya rahatsız hissediyorsanız biriyle konuşun. Doktor, anne baba, danışman veya güvendiğiniz başka bir yetişkinle konuşun.
  • Islak rüya
  • gece boşalma
  • uykuda boşalma