Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırma, gece 1 saat 20 dakika az uyumanın, gün içinde fazladan 549 kalori (bir hamburgere eşdeğer) alınmasına yol açtığını gösterdi.

VİDEO: DR. ÖZGÜR KARACAN "UYKU APNESİ KİMLERDE GÖRÜLÜR"

Bilim insanları, 11 gün boyunca 17 gönüllüyü bir eve kapattı. İlk gruptaki 9 kişinin normal şekilde uyumasına izin verilirken, ikinci gruptakiler 80 dakika az, gece 5 saat 10 dakika uyudu.

SLAYT: İNSOMNİA DAHİ İYİ UYKU İÇİN 20 İPUCU

İlk gruptakilerin normal şekilde beslenmeye devam ettiği, ikinci gruptakilerin ise daha fazla yemek yediği, fazladan 549 kalori aldığı görüldü.

Araştırmanın sonuçlarını San Diego kentindeki metabolizma konulu konferansta açıklayan bilim insanları, beslenme alışkanlığındaki bu ani değişimin hormonlarla açıklanabileceğini, hormonların mekanizması halen ayrıntılı bilinmese de araştırmanın uyku ve iştah arasında bağlantı bulunduğunu ve uykusuzluğun kilo alımına neden olduğunu gösterdiğini vurguladı.

TEST: UYKU SORUNLARI TESTİ

Konuya ilişkin makale, Dünya Uyku Günü dolayısıyla Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yayımlandı.

TEST: UYKU APNESİ TESTİ

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben 2 ay önce yumurtalıklarımı aldırdım ve daha adet görmedim neden acaba doğumda aldırdım oğlum 2 aylık acaba bir sorundanmı böle adet görmedim bana... devamı