Anne ve babamızdan renkli gözlerini veya uzun kirpiklerini almak genetiğin güzel sonuçlarıdır. Ama ırsi göz altı morluklarını almak aynı derecede mutlu etmeyebilir. Birçok yaşam tarzı sebepleri daha önce akla gelse de genler, göz altı morluklarının birinci nedenidir.

Irsi göz altı morlukları, bildiğimiz göz altı morluklarına benzerler. Gözün altında, yuvarlak ve normal deriden daha koyu renkli bölgeler olarak ortaya çıkarlar. Normal göz altı morluklarından farkları ise, ırsi göz altı morluklarına sahip olmak veya olmamak konusunda sözünüzün geçmeyişidir. Ancak daha çok veya az görünür olmalarıyla ilgili yapabilecekleriniz mevcuttur.

Birden çok çeşit göz altı morluğu türü ırsi olabilir. Örneğin göz altı morluklarına sık sık sebep olan alerjiler, ırsi olabilir. Alerji gözleri yaşarttığında veya tahriş ettiğinde gözler ovarken, göz altı morluklarına yol açıyor olabilirsiniz. Bazı kişilerde yine genetik olarak göz altı bölgesindeki deride daha fazla pigment olabilir veya kanın damardaki akışı daha yavaş olabilir. Cildin ince olması veya solgun bir renkte olması da göz altı morluklarının oluşmasına yol açar. 

Eğer ırsi göz altı morluklarınız varsa, yapacağınız bazı şeyler problemi büyütebilir ve daha görünür olmalarına yol açabilir. Cildin güneşten hasar görmesi, melanin üretimini yükseltir ve bu da göz altı morluklarını artırır. Çok fazla alkol almak veya kafeinli içeceklerin çok fazla tüketimi göz altı morluklarını daha belirgin hale getirebilir. Sigara içmek bu konuda çok büyük bir etkendir ve dolaşım sistemini de etkileyerek göz altı morluklarının görünürlüğünü artırır. Irsi göz altı morluklarına sahip olanlar bu davranışlardan kaçınmayı tercih etmelidir.

Alerjilerin yol açtığı göz altı morlukları antihistamin ilaçlarla azaltılabilirler. Eğer bu probleme damarla ilgili sorunların yol açtığını düşünüyorsanız yükseltilmiş yastıklarda uyumak, sabahları soğuk kompres yapmak görünümlerini önemli derecede azaltabilir. Eğer cildin inceliği sebep oluyorsa retinol veya C vitamini kremleri kolajen üretimini artırarak cildin daha kalın olmasını ve altındaki damarların daha az görünür olmasını sağlayabilir.

Irsi göz altı morlukları konusunda genlerinizle savaşamazsınız ancak az miktarda kapatıcı kullanımıyla bunun sebep olduğu stresten kaçınabilirsiniz. Cildinizin rengine uygun bir kapatıcıyı tercih edip parmağınızın ucuyla, hafif dokunuşlarla bölgeye uygulayın. Bahsedilen diğer önlemlerle beraber bu kozmetik çözüm sorunu rahatsız edici olmaktan çıkaracaktır.

İLGİLİ MAKALE

Göz Altı Morlukları

Op. Dr. Sinan GÖKER

2 aylık erkek bebeğimizin sağ gözün kapak altında morluk var. Küçük bir kırmızı kitle var. bilgi verirmisin.... devamı