Akne, tüm dünyada gelişme çağındaki çocuklarda görülen bir sorundur; aknenin hafif biçimleri tedavi edilir ve ağır biçimleri ciltte oldukça kötü izler bırakır. Bu şekil bozucu sorun için neler yapılabileceğine bakalım.

Cildinizi Temiz Tutun:

Bütün ciltler için: Cildinize bakmalısınız ve bu sebeple yüzünüzü hafif, yağlı ve kokusuz bir temizleyiciyle temizlemelisiniz; temizleyicinin, etiketinin üzerinde dengeli bir pH değeri belirtilmesi, deterjansız olması tercih edilmelidir.

Yağlı cilt: Eğer yağlı cilde sahipseniz benzoil peroksit veya salisilik asit içeren bir temizleyiciye ihtiyacınız var. Cildi ovuşturmamaya özen göstermelisiniz çünkü bu cildi ve gözeneklerin etrafındaki cildi tahriş eder ve döküntüye neden olabilir. Cildiniz yağlı değilse tonik kullanmayın çünkü bu, cildinizi kurutur ve bu da tahriş edici olabilir.

Cildinizi Tedavi Edin:

Benzoil peroksit, glikolik asit veya salisilik asit içeren akne için topikal tedaviyi tüm yüzünüze nazikçe uygulamalısınız, yalnız döküntülerin olduğu yerlere değil.

Geceleri kurutucu sivilce tedavisi ürünü kullanmanız ve kuru bölgelere nemlendiricisiz yağ sürmeniz önemli; sabah yağsız güneş koruyucuyu tüm yüzünüze sürmelisiniz.

İzlerin Gizlenmesi İçin Makyaj İpuçları

Akne izlerini gizlemek için cildinizle aynı tondaki krem fondöteni doğrudan akne bölgelerine sürmek için yumuşak kenarlı bir makyaj fırçası kullanabilirsiniz. Bu bölgelere çok fazla kapatıcı veya fondöten sürdüğünüzü düşünüyorsanız, gerekli olduğunu hissettiğinizde bunları parmak ucunuzu kullanarak temizleyebilirsiniz.

Makyaj bozulursa dikkatle silebilir ve yeniden yapabilirsiniz. Cildinizle aynı tondaki pudrayı hafifçe sürmelisiniz.

Bir Tavsiye

Yağlı cilde sahipseniz ve cildinizin tonik uygulanmasına ihtiyacı olduğunu hissediyorsanız bunu T bölgesine, yani alın, burun ve ağız çevresine uygulayabilir ve birkaç dakika bırakabilirsiniz, ardından durulayabilirsiniz, çünkü ciltte bırakırsanız kuruyacaktır. Kil maske yağlı cilt için çok uygundur çünkü fazla yağı emer, bunu haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

İş toplantınız varsa veya nikaha gidecekseniz ya da önemli bir olay yaklaşıyorsa doktorunuzdan size bir kortizon iğnesi yapmasını isteyebilirsiniz, bu sivilceyi hemen yatıştıracaktır.

Dermatologunuz veya sağlık uzmanınızla temasa geçemezseniz, aknelerin kızarıklığını ve şişliğini azaltmanız gerekiyorsa kortizonlu krem veya göz damlalarını eczaneden alabilir, artmış kızarıklığın ve şişliğin olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz, bu cildinizi hemen geçici olarak yatıştıracaktır.

 

İLGİLİ MAKALE

Akne Nasıl Önlenir

Op. Dr. Sinan GÖKER

öncelikle kolay gelsin hocam yaşım 21 hipermetropi ve astigmat gözlük kullanıyorum +8.00 hipermetropi +1,00 75 astigmat kullanıyorum veçok ağır bir g... devamı