İdrarda kan gelmesi, ölümle sonuçlanabilen ''mesane kanseri'' habercisi olabiliyor. Mesane kanseri hastalarının yüzde 85'inde görülen idrarda kan bulgusu halinde vakit kaybetmeden hekime başvurulması, erken tanı ve tedavi için önem taşıyor.

Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sinan Sözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesane kanserinin Amerika Birleşik Devletlerinde tüm kanserler içinde erkeklerde dördüncü, kadınlarda sekizinci sıklıkta görüldüğünü ve hayati önem taşıyan ciddi bir hastalık olduğunu söyledi.

Türkiye'ye ait verilerde ise mesane kanserinin erkeklerde prostat kanserinden sonra en sık karşılaşılan tümör tiplerinden biri olduğunu ifade eden Sözen, mesane kanserinin bilinen en önemli risk faktörünün sigara olduğunu vurguladı. Sözen, mesane kanserlerinin erkeklerde yüzde 50'sinin, kadınlarda yüzde 23'ünün sigaradan kaynaklandığına dikkati çekerek, ''Mesane kanserlerinin yaklaşık yüzde 20'si mesleki karsinojenlere maruz kalma sonucu oluşmaktadır,'' dedi.

Erken tanı, tedavide başarı getiriyor

Mesane kanserlerine erken tanı konulması halinde tedaviden başarı sonuçlar elde edilebildiğini dile getiren Sözen, idrardan kan gelmesinin mesane kanserinde çok önemli bir bulgu olduğunu kaydetti. Sözen, hastaların yüzde 85'inde idrardan kan geldiğini belirterek, bu durumda hastanın mutlaka vakit kaybetmeden hekime başvurması gerektiği uyarısında bulundu.
İLGİLİ MAKALE

Atipik Ben Sendromu

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetim geceli 8 gun oldu gecikmemin 4 uncu gununde kan testi yaptirdim kendim 2 defa idrar testi yaptim kan ve idrar negatif anlamadim... devamı