Mit: Mesane Küçükse, Sorunlar Büyüktür

Bazı insanlar sık sık idrar kaçırmasından dolayı küçük mesanesini suçlar, ancak hayatınızı etkileyen bu sorunun nedeni ender olarak, vücudunuzun normal ?kapasitesi?dir. Sağlıklı insanlarda bu kapasite 1 ila 2 bardağa dek sıralanır. Esas suçlu büyük olasılıkla zayıf kaslar, ilaçların yan etkileri, enfeksiyon ya da hasar görmüş sinirlerdir. Bu konuda ise etkili tedavi yöntemleri mevcuttur.

Gerçek: Gecede İki Kez Normal Değil

Gecede bir tuvalete gitmek kabul edilebilirdir ama iki ya da daha fazlası ? buna noktüri denir ? checkup zamanının geldiğini gösterir. Tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için, doktorunuz sizden daha fazla bilgi isteyecektir: tuvalete gitme günlüğünüz, sıvı alımı kaydınız ve aldığınız ilaçların ve bilinen hastalıklarınızın listesi. Bazı olası nedenler arasında yatmadan önce çok fazla sıvı almak, büyüyen prostat, belli bazı ilaçlar ve aşırı aktif mesane yer alır.

Mit: İhtiyacınız Günde 8 Bardak

Hepimiz, sağlıktaki sonu gelmez herkese-aynı-beden tekerlemelerinden biri olan, günde sekiz bardak suya ihtiyaç duymayız. Eğer idrar kaçırma eğiliminiz varsa, nedeni bu olabilir. Almanız gereken sıvı miktarı, vücut ölçülerinize ve aktifliğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Sağlıklı insanlar için en iyi tavsiye susadıkları zaman içmeleri ve su ihtiyacını gidermiş olmalarıdır. Bu idrarın çok yoğun olmasını önler ve böbrek taşları gelişmesi riskini azaltır.

Gerçek: Herkesin Mesane Problemi Olabilir

Mesane sorunları erkekler ve kadınların hayatını farklı etkileyebilir. Çocuk sahibi olan kadınlar, yaşlı yetişkinler, prostat sorunu öyküsü olan erkekler ve omurilik zedelenmesi sorunu olan kişiler gibi belli gruplar arasında daha yaygın olsa da, kimse bu soruna karşı sessiz kalmamalıdır. Sorunu olan kişiler bir doktordan tavsiye almalıdır.

Mit: En İyisi Az İçmek

Boşalan bardağınızı yeniden doldurmayı deneyen garsonu uzaklaştırmanın az da olsa yardımı dokunabilir. Ancak doktorlar tamamıyla çalışan bir mesanenin normal sıvı alımını iyi yönetebildiğini söyler. Sabahları içtiğiniz bir kahvenin fincan ebadını düşürmeyi veya koladan kaçınmayı düşünebilirsiniz çünkü kafein bir mesane uyarıcısıdır.

Gerçek: Sorun Her Zaman Prostat ile ilgili Değildir

Erkeklerdeki idrar yolu sorunları bazen prostat büyümesine bağlı olmadan, aşırı faal mesaneden kaynaklanabilir. İki durum da erkeklerin tekrar tekrar tuvalete koşturmasını sağlayabilir, ama tedavileri farklıdır. Doktorunuzla bütün belirtileriniz, hangi testlerin gerekli olduğu ve hangi tedavilerin uygun olacağı hakkında konuşun.

Gerçek: Kegel Egzersizlerini Erkekler de Yapabilir

Çocuk doğurduktan sonra mesane kontrolü hareketleri yapan şu kadınları duymuşsunuzdur. Doktorlar bu egzersizleri erkeklere de önerir. İdrar yaparken birden akışı durdurmayı deneyin. Ardından, idrar yapmaya devam edin. İdrar akışını durduran kaslarınız kuvvetlendirmeye çalışacağınız kaslardır. Daha sonra, mesaneniz boşken bu kasları 3 - 5 saniye kadar kasıp bırakmayı deneyin ve mide, kalça ve bacaklarınızı gevşetin. Her üç çalışmayı da günde 10 defa tekrar edin. Kegel egzersizlerini her yerde, her zaman, kimseye fark ettirmeden yapabilirsiniz.

Gerçek: Sistem ve Planlama Yardımcı Olabilir

Mesane eğitimi, aşırı faal mesaneleri olan kişilere yardımcı olacak ilk adımdır. Siz, tuvalete gitme isteği uyandıran ilk dürtüye karşı koyar ve planladığınız zamanı beklersiniz. İdrarınızı gün geçtikçe daha uzun süre tutmayı da deneyebilirsiniz. Kegel egzersizleriyle birlikte bu iki yöntem, mesanenizin aşırı faal olması epizotlarını yarı yarıya azaltır.

İpucu: Mesane Kontrolüne Doğru

Sağlıklı bir yaşam tarzı, bazı mesane sorunlarını önlemede ve azaltmada destekleyici bir rol oynayabilir. Doktorlar düzenli fiziksel aktivitelerin ve Kegel egzersizlerinin, öksürme, gülme veya hapşırma sonucu ortaya çıkan idrar kaçırma olan stres inkontinansını azalttığını söylemektedir. Aşırı kiloya sahip olma da mesane sorunlarına yol açtığı için zayıflamanın yardımı dokunabilir.

Mit: Mesane Sorunları Hayatın Gerçeğidir

Eğer mesane sorunları canınızı sıkıyorsa, doktorunuzla konuşun. İdrar tutamama, yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değil, tıbbi bir sorundur. Tedaviler hastanın kendi sorunlarına ve genel sağlığına bağlıdır ancak yardım alan kişilerin çoğunun belirtilerinde ve günlük hayatlarında düzelme görülmüştür.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Sağ böbrek grade 1 ektazik (dolu mesaneye sekonder) ne demek oluyor hocam... devamı