İlk olarak Dr. Alzheimer tarafından keşfedilen Alzheimer hastalığı beynin bilişsel ve işlevsel özelliklerini kademeli olarak yitirmesine neden olur. Hastalar konuşma, öğrenme, akıl yürütme, günlük yaşam etkinliklerini sürdürme yetisini zamanla kaybederler. 

Halk arasında bunama olarak da adlandırılan Alzheimer hastalığı günümüzde milyonlarca insanı etkilemektedir ancak bu hastalığı ortadan kaldıran bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Her yıl hastalığın belirtilerini azaltmak ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirebilmek adına yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda çeşitli yöntemler ve formüller bulunmaktadır. 

Tedavi sürecinde kullanılan ilaçların maliyetinin yüksek olması doğal ürünlerin ve bitkisel ilaçların Alzheimer hastalığında ne denli etkili olabileceğine dair araştırmalar yapılmaktadır. 

Hindistan cevizi yağı da bu doğal formüllerden bir tanesidir. Hindistan cevizi yağındaki bileşenler laurik asit ile kaprik ve kaprilik asitler beyin fonksiyonları için oldukça önemli yağ asitleri olmaları dışında aynı zamanda çok kuvvetli antioksidanlardır. Antioksidanlar vücut için olduğu kadar beyin sağlığı için de önemli bir role sahiptir. Zira beyin dokusunun oksitlenmeye meyilli yağlı dokusu antioksidanlar sayesinde korunabilir. 

Hindistan cevizinde bol miktarda güçlü bir antioksidan özelliğe sahip polifenolik yapıda bir bileşik olan gallik asit bulunmaktadır. İçeriğinde bu bileşenler sayesinde hindistancevizi yağı sadece Alzheimer hastalarına değil aynı zamanda birçok virütik hastalıklara ve gribal enfeksiyonlara karşı da etkili olduğu bilinmektedir.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba; 93 yaşında anneannem yaklaşık bir yıldır alzheimer oldu.. Doenza, cogito,quet kullanıyor.. bunların yanısıra helipak (amoksisillin,klaritromi... devamı