1. Yapay kimyasallarla tatlandırılan diyet sodalar ve içecekler

Bugün toplumdaki en yaygın beslenme yanılgılarından bir tanesi “diyet” içeceklerin şekerle tatlandırılmış içeceklerden daha sağlıklı olduğudur. Aspartam, sakarin ve sukraloz birçok diyet soda, meyve suyu, sakız ve başka yiyeceklerde kullanılan tatlandırıcılar arasındadır.
Yapay tatlandırıcılar sadece sağlınız için kötü değildir, obeziteyi de desteklerler. Kendinizi kronik hastalıklar ve toksisite karşısında kendinizi korumak isterseniz (aspartam vücutta tamamen formaldehide dönüşür ve metabolik asidoza neden olur) ya ham şekerler ya da saf stevya özü gibi doğal şeker ikameleri kullanmanız en iyisidir.

2. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, sessiz öldürücü

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun kaçınılması gereken toksik bir tatlandırıcı olduğu artık sır değil. Obezite, beyin hasarı, düşük IQ, hatta cıva zehirlenmesiyle bağlantılı olduğu için yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren bütün yiyeceklerden (ekmekler, tahıllar ve başka görünürde masum gıdalardan) uzak durmak sağlığınızda mucizeler yaratır.

3. Hidrojene ve trans yağ çeşitleri dahil birçok bitkisel yağ

Doymuş yağlara yanlış yönlendirilmiş savaş, milyonlarca insanı doymamış bitkisel yağların tek sağlıklı alternatif olduğuna inandırdı. Birçok bitkisel yağ hızla ekşimekle kalmaz (ki bu toksik anlamına gelir) birçoğu da yüksek düzeyde omega-6 yağ asitleri içerir, bu da omega-3 yağ asitlerinin dışında kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Birçok sebze yağı genetiği değiştirilmiş organizmalardan, örneğin kanola, soya ve mısır yağlarından elde edilir. Bu yağlar aynı zamanda hidrojenedir, onları kalbi mahveden katı yağlara çeviren bir süreç. Bunlardan kaçınmak ve otlu yağ, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve haşhaş yağı gibi doğal yağlar kullanmak sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirecek ve hastalık riskinizi düşürecektir.

4. Beyaz ekmek, makarna ve başka rafine un gıdaları

Ucuz, bol ve çeşit çeşitler. Ama beyaz ekmekler, makarnalar ve rafine undan yapılmış başka gıdalar dünyada sağlığa zarar veren şeyler arasında en yüksek sıralardalar. Çoğu beyaz un ürünü beyazlatılıp bromata dönüştürüldüğü için kanserojen olmalarının yanı sıra işleme sırasında yaşamsal besinlerinden de sıyrılırlar. Sağlığınızı korumak için onlardan ve mümkünse bütün buğday ürünlerinden kaçının.

5. Monosodyum glutamat (MSG), karajenan ve rafine tuz

Genelde gıdalarda kandırıcı isimler altında saklanan MSG baş ağrıları, kalp sorunları, beyin hasarı ve başka sorunlara neden olan yaygın bir tuz kimyasalıdır. Genelde fındık sütü ve soğuk sandviç etleri gibi “doğal” ve organik gıdalarda saklanan karajenandan da benzer şekilde uzak durulması gerekir çünkü mide bağırsak rahatsızlığına ve kolon kanserine neden olabilir.

6. İşlenmiş tuz

Bugün hemen her şeye eklenir, normalde deniz ve toprak tuzlarında bulunan iz minerallerden yoksundur, sonuçta vücudunuzu bu yaşamsal besinlerden mahrum bırakır. Hipertansiyon, kalp damar hastalığı ve inme rafine tuz alımından kaynaklanabilecek birçok durumdan birkaçıdır, o yüzden rafine olmayan deniz tuzları ve başka tam spektrum tuzlardan kullanmak en iyisidir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

bayıltıcı madde aldığımı kan testinden belli olurmu yada nasıl belli olur... devamı