Nedir

Fast food ev yemeklerinin tüketime hazır alternatifidir. Kolaylıkla hazırlayabilir ve müsait olduğunuz bir zamanda yiyebilirsiniz. Fast foodu sağlıklı yiyeceklere tercih eden çocukların sayısı önemli miktarda artmıştır. Bu tür yiyecekler önemli sağlık sorunlarına yol açar.

Biri fast food kelimesini kullandığı zaman aklımıza abur cubur kelimesi gelir. Fast food, hamburger, pizza, patates kızartması, sosisli sandviç gibi yiyecekler için kullanılan bir ortak isim haline gelmiştir. Fast foodlar yüksek miktarda kalori, yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz içerir. Birçok restoran ve fast food satış noktası çalışanlara yönelik gıdalar belirliyorlar. İnsanların yemek pişirmek ve yemek yemek için daha az zamanları var. Fast food onlara değerli zamanlarını geri verir ve bu yiyeceklerin ucuzluğuyla da ayrı bir çekicilik oluşturur.

Çocuklar fast food zinciri reklamlarındaki cazibeye kapılmaya daha yatkındırlar ve baştan çıkmış bir şekilde buralarda satılan ürünleri denemek isterler. Bu yiyeceklerin kolay yenebilmesi ve lezzetli olması akıllarını çelerek, sağlıklı sebzeler ve ev yapımı besleyici yiyeceklerden uzak durmalarına sebep olur. Yağlar, şekerler ve tuz çocukların ilkel zevklerini cezbeder ve onları kendilerine çeker. Bu yiyecekler nişasta içerdiği için, çocuklar doyduklarının farkına varmaz, dolayısıyla aşırı yerler. Fast food çocuklarda bazı sağlık sorunlarına yol açar.

Çocuklara Etkisi

Fast Foodun Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Fast food ve gazoz gibi içeceklerdeki aşırı şeker çocuklarda diyabete sebep olur. Çocuklarda genellikle, anne, babalarımızda ya da büyük anne ve büyük babalarımızda gördüğümüz tip 2 diyabet (kanda sürekli yüksek düzeyde şeker görüldüğünde oluşan diyabet) görülür. Vücutları, metabolizmadaki şeker miktarını kontrol eden insülin hormonunu üretemez.

Yağlar ve doymuş yağlar kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olmasına yol açar. Kolesterol kalpte çeşitli sorunlara sebep olur. Bu kalp sorunları önemli kalp hastalıklarının oluşması riskini arttırır.  LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve trigliserit (bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşeni) miktarı anormal şekilde artarsa dislipidemi (kan yağlarının oranlarında ve düzeylerinde sağlığı bozacak yönde değişiklikler) görülebilir. Bu durum koroner kalp hastalığı riskini artırır.

Aşırı sodyum yüksek tansiyona yol açar. Yüksek tansiyon sonucu kan damarı duvarlarında zorlanma ve çatlaklar oluşabilir. Vücut duvarları onarmak için lipoproteinleri kullanarak onları kolesterol içeren bir madde haline getirir, yani dolaylı olarak kolesterol seviyesini artırır.

Çocuklarda, gerekli vitamin ve demir desteği almamaları durumunda kansızlık görülür.

Letarji (yaşam işlevlerinin çok zayıfladığı, çok derin ve sürekli patolojik uyku durumu) ve çabuk yorulma hali ortaya çıkar. Yeşil sebze ve taze meyveler tüketilmezse makro besin (proteinler, karbonhidratlar ve yağlar) ve mikro besin (vitaminler, mineraller ve bitkisel kimyasallar) düzeyleri düşer. Bu durumda bağışıklık sistemi zayıflar ve çocuklar hastalıklara karşı daha hassas hale gelirler. Kalsiyum eksikliği dişlerinin, tırnaklarının ve kemiklerinin kırılganlaşmasına neden olur. Ayrıca fast foodlarda kullanılan koruyucu ve renklendirici maddeler çocuklarda kansere neden olabilir.

Çocuklarda fast fooddan kaynaklanan bütün hastalıklara yol açan en temel ve yaygın sebep obezitedir. Obez çocuklar fiziksel aktivitelere ve spora daha az vakit ayırarak daha hareketsiz bir hayat tarzına yönelirler, bu da zihinsel baskı ve duygusal bozukluklara yol açar. Çocuklar aktif olsalar bile fast food tüketmeyen arkadaşlarına göre kilo almaya daha fazla meyillidirler. Daha önce bahsedildiği gibi fast food çocuklara doyma hissi vermez.  Dolayısıyla zamanlarının çoğunda açlık hissetmeleri, aşırı yemek yemelerine ve kilo almalarına sebep olur.

 

Alternatifler

Fast Fooda Alternatifler

Çocuğunuzun fast food yemesine engel olamazsınız fakat daha sağlıklı seçimler yapmasını isteyebilirsiniz. Onlardan pizzalarına malzeme olarak daha az peynir ve daha fazla soğan, mantar, yeşil biber, domates ve diğer sebzeler gibi düşük yağ içeren besinler seçmelerini isteyebilirsiniz. Tam tahıl ekmeklerden ya da çöreklerden yapılmış biftek, hindi ya da tavuklu sandviçler yiyebilirler. Hamburgerler tek bir köfte ile bolca marul yaprağı, domates ve soğan ile yapılabilir. Yeşil salata ve çeşitli sebzelerden yapılmış salatalar tercih edebilirler. Izgara yapılmış ya da kavrulmuş et galeta ununa bulanmış ya da kızartılmış olana göre daha iyi bir seçimdir. Kremalı domates çorbası gibi krema ile yapılan herhangi bir şeyden uzak durabilirler. Soda ya da kolalar yerine az yağlı şurupla karıştırılıp çalkalanmis süt ya da meyve suyu seçebilirler. Az yağlı dondurulmuş yoğurtlar, meyveli dondurmalar, vs. mükemmel tatlı seçimleridir.

Fast food siparişi verirken yukarıdaki önerilere uyarak fast foodun çocuğunuz üzerindeki etkilerini azaltabilirsiniz. Domates, turşu, patates, soğan ve diğer sebzeleri sandviç ya da hamburger malzemesi olarak kullanmakla sağlıklı ve cazip formüller üretebilirsiniz. Her yemekte tavuk ve et kullanarak fırında pişirilmiş çeşitli yemekler yapabilir, sebze ve meyvelerden yapılmış salatalarla birlikte servis edebilirsiniz. Bu, çocuğu fast food almaktan vazgeçirecektir. Fast foodun çok zararlı etkileri olabilir. Çocuklarınıza daha parlak, sağlıklı ve güvenli bir gelecek sağlamak istiyorsanız onların çok fazla fast food yemelerine engel olun.