Yavaş yiyin

Hızlı yemek yiyenlerin aşırı yeme olasılığı daha fazladır çünkü insanların tok olduklarını hissetmeleri 20 dakika sürer. Vücudunuzun açlık sinyallerini daha iyi okumak için saatinize bakın ve öğünün 20 dakikadan fazla sürmesini sağlayın.

Oturarak yiyin

Mutfak tezgahında dikilerek yemek yerseniz dikkatinizin dağılması veya tabağınızı çabucak yeniden doldurmanız kolaydır. Bunun yerine, yemek masasına oturup yemeğinizin veya atıştırmanızın tadını çıkarın. Bu şekilde ne kadar doyduğunuzu fark edersiniz.

Yediğiniz şeye odaklanın

Yediğiniz şeyi çiğneğin, tadına varın ve kokusu yerine lezzetini alın. Yavaşlayıp yemeğe odaklanmak gerçek bir zevktik. Bunu yapmaktan keyif alabilir ve tükettiğiniz yiyecek miktarının farkında olabilirsiniz, böylece aşırıya kaçmazsınız.

Tatmin edici yiyecekler arayın

Kendinizi tatsız tuzsuz yemeye zorlamayın. Yaşam kötü yiyecekler için çok kısa! Hem sıkıcı yemekler yemek sağlıklı beslenmekten kaçınmanıza ve tat alma duyunuzu pek sağlıklı olmayan yiyeceklere yöneltmenize neden olabilir. Yemeğinizin tadını çıkarın! Düşük kalorili, lezzetli yemek tarifleri için araştırma yapın.

Başkalarıyla yemek yiyin

Başka insanlarla yemek yemek hem daha eğlencelidir hem de yemek sürenizi uzatır. Konuşun, gülün ve başka insanlarla yemek yemenin tadını çıkarın.

Aile tarzı yemek yemekten kaçının

Yemek kol mesafesindeyse tabağınızı yeniden doldurup ihtiyacınız olandan fazlasını yemek daha kolaydır. Öğün sırasında aile tarzı beslenmek yerine, yemeği ocakta veya masadan uzak servis tabaklarında tutun.

Dışarıda yemek yiyormuş gibi yapın

Restoranda yemek yerken evde olduğunuzdan daha yavaş yemek yersiniz, o yüzden evde öğüne ayırdığınız zamanı uzatarak bu davranışı taklit edin. Hafta içi akşamlarda ana yemekten önce salatayla başlayabilirsiniz.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

HOCAM KÖK HÜCREDE CANLI SPERM VAR AMA DURAKLAMA VAR NE YAPMAMIZ GEREK... devamı