Kokuların ruh halimizle yakından ilişkili olduğu fark etmiş olabilirsiniz. Örneğin limon daha temiz, lavanta ise daha sakin hissetmeyi sağlar. Bunun sebebi beyinde koku sinyallerinin işlendiği bölgeler ise duygular ve hatıraların işlendiği bölgelerin bağlantılı olmasıdır. Kokuların gücünden faydalanarak gün içinde nasıl hissettiğinizi kontrol edebilir, daha mutlu, verimli bir gün geçirebilirsiniz. Peki hangi koku hangi duyguyu etkiler?

Lavanta birçok oda kokusunda ve temizlik ürününde tercih edilen bir aromadır. Çünkü kalp atışını yavaşlatır ve sinir sistemini sakinleştirir. Esansiyel yağ uzmanları lavantanın birçok kullanımına dikkat çekerler. Uykusuzluk, kaygı, mide bulantısı gibi şikayetleri hafifletebilir. Ayrıca alerjilere ve adet dönemi kramplarına karşı kullanılabilir. Çok çeşitli kullanımları olsa da genel olarak yatıştırıcı bir etkisi olduğu söylenebilir. Eğer iş ya da ev ortamınız stresliyse ya da uyku problemleri yaşıyorsanız sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Hangi koku hangi duyguyu etkiler dendiğinde kahve kokusu da oldukça güçlüdür. Kahve içmenin daha ayık ve zinde hissettirdiğini biliriz. Ancak sadece kokusu bile beynin kimyasını etkiler. Bu özellikle de çeşitli sebeplerle kahve tüketimini azaltanlar için iyi haberdir. İçmeseniz bile koklayarak beynin daha güçlü çalışmasını sağlayabilirsiniz. Önemli bir toplantıya ya da sınava görmeden önce abartmadan, bir iki nefesle kahve koklamak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Hangi koku hangi duyguyu etkiler diye sorulduğunda tarçın birçok kişide olumlu duygular uyandırır. Fırından yeni çıkmış tarçınlı bir tatlının ya da tarçın katılmış bir bitki çayının sizi mutlu ve güvende hissettirdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Koklandığında tarçın uyku sersemliğini alır, asabiyeti azaltır. Özellikle de öğleden sonra ağırlık çöktüğünde iyi bir tercih olabilir. Ayrıca daha iyi konsantre olmayı sağlar ve performansı artırır. Diğer birçok kokuya göre kullanımı da kolaydır. Örneğin bir bitki çayı hazırlayıp içine bir çubuk tarçın attığınızda hem fiziksel etkilerinden hem de rahatlatıcı kokusundan faydalanmış olursunuz. Evinizdeki bitkilerin toprağına bir miktar tarçın serpmek ya da küçük keselere koyup havanın girdiği pencere ve kapıların önüne asmak da tarçın kokusundan faydalanmanın basit ve etkili yolları arasındadır.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı