Baş ağrısının tedavisinde kullanılan ağrı kesici dışındaki ilaçlar, genellikle en çok hangi ilaçlar iyileştirirden ziyade, hasta için en uygun ilacın hangisi olduğuna göre belirlenir.
Yani ilaçların etkileri kadar hastada yapacağı yan etkiler de önemlidir. Örneğin astım hastası birine betab loker grubu bir ilaç vermek sıkıntı yaratabilir.
Bu nedenle kesin kural, kişilerin asla ilaç konusunda kendi doktorları olmaması gerektiğidir. Bu ilaçlar mutlaka danışılarak alınmalıdır. Çünkü hangi hastaya hangi ilacın uygun olacağını belirleyecek kişi ancak bir hekim olabilir. Başka birine iyi gelen bir ilaç, kişiyi yan etkilerinden dolayı hastanelik edebilir.
Tedaviye cevap süresi uzundur
İkincisi, ağrı tedavisinde ağrının kaybolması için profilaksi denilen tedavide, hastanın cevabı hiçbir zaman çok hızlı alınmaz. Haftalar geçmesi gerektiği için, hastaların sabırlı olması gerekir. Tedavi için bir ilaç alındıktan sonra kısa bir sürede sonuç alınması kesinlikle beklenmemelidir.
Ortalama bir 2 aylık süreden sonra bu ilaçların işe yarayıp yaramadığına karar verilebilir. Bunun yanı sıra dozlar çok önemlidir. İlaçlar çoğu kez etkili dozlardan sonra faydasını gösterir. Dolayısıyla önerilen dozların daha altında dozlar alındığında, hiçbir yarar görülemeyebileceği bilinmelidir.

Dr. Emel GÖKMEN

sürekli bi baş ağrısı oluyor. rahatsız olan kişi hamile onun için ilaç içemiyor ne yapmamız lazım... devamı