B vitaminlerinin başında da B12 folik asit gelir. Bu vitaminler normalde tüketilen gıdalarla alınır. Ama midede bazı sorunlar varsa ya da bu vitaminler yeterince alınmıyorsa, o zaman vücutta yavaş yavaş azalarak hafızayı etkilemeye başlarlar.
 
Bu yüzden B12 vitamini folik asit içeren yiyecekleri tüketmeyi ihmal etmemek gerekir. Eğer kişide unutkanlık varsa mutlaka bu değerlere bakılmalı, eksik olmaları halinde ilaç olarak tamamlanmalıdır.
 
Hafızayı güçlü tutan şeylerden biri de yağlardır. Yağdan yana yetersiz beslenme, vejetaryen beslenmeler, protein ve kırmızı eti yeterince tüketmeme durumunda hafıza etkilenir. Bu nedenle gençlere de her gıdadan mutlaka az da olsa yemeleri önerilir.
 
İleri yaşlarda bazen kişilerin iştahları kesilebilir. Yalnız yaşayanlar kendilerine bakamayabilirler. Oysa ileri yaşlarda da, bu gıdalar az da olsa alınmalıdır.

E vitamini, özellikle yağda eriyen vitaminler de hafızanın korunmasında önemli bir rol oynarlar.

Dr. Emel GÖKMEN

hocam merhabalar yakın zaman önce çevremdeki kişiler bana güçlü bir hafızan olduğunu söylemişlerdi ama hiç merak etmedim neden diye bir gece istemsiz ... devamı