Hafızanın zayıflaması can sıkıcı ve zaman zaman korkutucu olabilir. Normalden daha sık görüldüğünde bunama veya Alzheimer endişesini beraberinde getirebilirler. Fakat unutkanlığın oldukça basit ve tedavi edilebilir nedenleri de vardır:

Uykusuzluk: Yeterince uyumamak hafızanın zayıflamasının en çok göz ardı edilen nedenidir. Az miktarda kaliteli uyku aynı zamanda ruh hali dalgalanmasına ve kaygı  bozukluğuna sebep olarak hafızayı kötüleştirebilir.

İlaçlar: Sakinleştiriciler, antidepresanlar, bazı tansiyon ilaçları gibi ilaçlar hafızayı etkileyebilir. Bu ilaçları kullanırken yeni şeylere odaklanmak zorlaşabilir. Böyle belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza danışabilir ve ilacın bir alternatifini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Az Çalışan Tiroit: Tiroit salgılamakla görevli tiroit bezi normalden daha az çalışırsa hafızayı etkileyebilir, uyku sorunları yaşatabilir ve depresyona yol açabilir. Basit bir kan testiyle tiroidin görevini doğru yapıp yapmadığı belirlenebilir.

Alkol: Çok fazla alkol tüketmek, alkolün etkileri geçtikten sonra bile kısa dönemli hafızayı etkileyebilir. Kişiden kişiye "çok fazla alkol” miktarı değişse de erkeklerde günde 2, kadınlarda günde 1 içki sınırının aşılmaması tavsiye edilir.

Stres ve Anksiyete: Yeni bilgileri ve yetenekleri edinmeyi ve konsantre olmayı zorlaştıran her şey hafıza sorunlarını artırabilir. Stres ve anksiyete bu kategoriye girer. İkisi de dikkati dağıtır, yeni anıların oluşmasını ve eskilerin hatırlanmasını engeller.

Depresyon: Depresyonun genel belirtileri arasında boğucu bir mutsuzluk, hevessizlik, normalde keyif alınan şeylerden keyif alamama yer alır. Unutkanlık depresyonun bir işareti veya sonucu olabilir.

Eğer hafıza zayıflığı sizi rahatsız ediyorsa, problemin kökünde tedavi edilebilir sebepler olup olmadığı doktorla konuşulabilir. Daha fazla uyumak, bir ilacı değiştirmek veya stresi azaltan herhangi bir yöntem hafızanın istediğiniz verimle çalışmasını sağlayabilir. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

slm benin sorunum idrara cıktığımda idrarımı yapıyorum ama sonra damla damla geliyor ayaha kalkıyorum penisi biraz sıkıyorum icindekileri kurutana kad... devamı