Hafif Felç ve Stres

Hafif felç geçici iskemik atak, kısaca GİA olarak adlandırılır. Hafif felç, felçle aynı nedenlerden kaynaklanır ve aynı belirtileri gösterir, ama o kadar uzun sürmez ve beyin hasarıyla sonuçlanmaz. GİA, vücudunuzun size, felç tehlikesi altında olduğunuzu bildirmesinin bir yoludur. Felç gibi GİA da, beyindeki kan akışının bir kanama ya da bir damarın tıkanmasıyla kesintiye uğramasıdır. Hafif felcin belirtilerini bilmek, zamanında tıbbi tedavi, felçle bağlantılı risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve tamamıyla iyileşme şansınızı artırır. Yüksek stres seviyesine sahip bir kişide yüksek tansiyon meydana gelebilir, bu da doğrudan GİA ve inme nedenidir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon

Kan basıncı testleri, arter duvarlarınıza uygulanan basınç miktarını ölçmeye yardım eder. Eğer kan basıncı değerleriniz sürekli 140/90’ı gösteriyorsa, kan basıncınız yüksektir, diğer bir deyişle yüksek tansiyonunuz vardır. Yüksek tansiyon GİA’nın birincil nedenidir. Stres ve kötü beslenme alışkanlığı da yüksek tansiyonun başlıca nedenidir. Eğer geçici iskemik atak yaşadınızsa, stres seviyenizi düşürmek için, hayat tarzınızda acilen ciddi değişiklikler yapmanız gerekir.

Egzersiz

Egzersiz

Egzersiz stresi azaltır. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, yoga, basıncı azaltmanın mükemmel bir yoludur. Yoga egzersizleri, rahatlama ve gerginliğin ortadan kaldırılmasını sağlar. Eğer GİA sorunu yaşıyorsanız ve ayrıca yüksek tansiyonunuz da varsa, başlamayı planladığınız egzersiz programı hakkında doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Beslenme

Beslenme

GİA sorununu strese bağlı olarak yaşayan insanlar, inmeyi önlemek amacıyla tansiyonlarını düşürmek ve streslerini azaltmak için beslenmelerinde değişiklik yapmak zorundadırlar. Beslenmenizdeki sodyum miktarını azaltın. Sodyum, kalp atım hızınızı ve tansiyonunuzu artırabilir. Beslenmenizden alkolü ve kafeini çıkarın. Bu maddeler, kaygıyı ve zaten var olan herhangi bir stresinizi körükleyebilir. Kafein ve alkol ayrıca, kalp ritminin uzun bir süre artmasına neden olur. Bu da dolaşımdaki kan miktarını ve basıncını artırır.

Kötü Alışkanlıklar

Kötü Alışkanlıklar

Eğer bir geçici iskemik atak yaşadıysanız sigara içmeyin. Sigarayı bırakmayla ilişkili stres yaşıyorsanız doktorunuzdan, kısa dönemli bir kaygı giderici reçete etmesini isteyin.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba hocam 78 yaşında babam bir kaç gün aralıkla 2 defa felç atlattı sağ taraf ilk felç şah damarı tıkanıklıgından olmuş anjıyo ve stend takıldı st... devamı