Yeni bir araştırmaya göre, koku alma eşiği düşük olan yaşlı erkeklerin Parkinson hastalığına yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Araştırma, uzun süren sağlık çalışmalarına katılan ve Hawaii’de yaşayan 2267 yaşlı Japon erkeği üzerinde yapıldı.

1990’ların başlarında katılımcılar ortalama 80 yaşındayken koku alma testi uygulanmış. O sırada hiçbir katılımcıda Parkinson hastalığı gözlemlenmemiş.

Koku testi, her seansta 12 farklı kokuyu alıp bunları doğru bir şekilde ayırt etmekten oluşuyordu. Bu 12 koku; muz, çikolata, tarçın, benzin, limon, soğan, boya tineri, ananas, gül, sabun, duman ve terebentin kokularıydı. Katılımcılara, her doğru cevap için bir puan verildi.

Sonraki 8 yıl içinde, 35 kişiye Parkinson hastalığı teşhisi kondu. Hastalık teşhisi konulan katılımcılar kendilerine Parkinson teşhisi konmadan önceki 4 sene boyunca testlerde düşük puan alma eğilimindeydi.

Yaş ve geçmişte sigara içme alışkanlığı gibi diğer faktörler, sonucu etkilemedi.

Araştırmacılar, koku alma duyusunda 4 yıldır süren bozulmanın Parkinson hastalığı riskiyle ilişkili olduğunu söylüyor.

Koku alma duyusu ile Parkinson hastalığının nasıl bir ilişkisi olduğu ya da bulguların kadınlar için de geçerli olup olmadığı açıkça bilinmiyor. Ayrıca bulgulara göre, koku alma duyusunda sorun olan her yaşlı erkekte Parkinson hastalığı gelişeceği anlamına gelmiyor.

Dr. Emel GÖKMEN

Emel hanım babam parkinson hastası yutma problemi var.şu anda hastahanede burnundan sonda taktılar.beynin tomografisini çektiler.kendisi bayağı zayıfl... devamı