Gece uykusunun kaliteli bir şekilde gerçekleşmemesinin nedenleri arasında uykuya ait bozukluklar vardır. Bunlardan biri obsesif uyku apnesi adı verilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, horlama ve bununla birlikte uykuda solunum durmalarıyla birlikte gerçekleşen oksijen düşmeleriyle ilerleyen bir rahatsızlıktır.
 
Bu rahatsızlıkta gece uykuları sürekli bölündüğü için sabah yorgun kalkılır. Dolayısıyla gün içerisinde de yorgunluk hissedilir.
 
Gelişmiş toplumların sorunu
 
Diğer bir neden ise eksik uyku olarak adlandırılan, gelişmiş ülke toplumlarında uyku süresinin kısalmasıyla birlikte ortaya çıkan ve büyüyen bir sorundur. Normalde insanların yüzde 80 ila yüzde 90'ı 7-8 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. Bu uyku süresinin altında uyunan durumlarda, uykuya borçlu kalma hali yaşanır.

Video: Uyku Apnesinde Tedavi
 
Örneğin günlük olarak 8 saatlik uykuya ihtiyacı olan kişi, günde 6 saat uyuduğunda uykuya her gün 2 saat borçlu kalmış demektir. Bunun sonucunda kişide yorgunluk ve uzun vadede gün içinde uykululuk hali ortaya çıkar.
 
Diğer bir neden, gün içerisinde aşırı yorgunluk ve/veya aşırı huzursuzluk hali yaratan gerginlikler yaşamaktır. Bunun sonucunda kaliteli bir uyku uyuyamamak, sürekli uyanmak şeklinde uyku bölünmeleri yaşanır. Sabah uykuyu almamış ve dolayısıyla dinlenmemiş olarak uyanılır. Bu da gün içerisinde uykululuk haline neden olur.
 
Uykuda periyodik bacak hareketleri
 
Başka bir neden ise, uykuda periyodik bacak hareketleri adı verilen ve gece saatlerinde sık tekrarlayan bacak hareketleriyle tanınan bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle de, gece süresince sık sık kalkmalar ve dolayısıyla dinlenemeyerek gün içerisinde yorgunluk hissi yaşanabilir.
 
Özellikle gençlerde görüldüğü üzere uzun süre bilgisayar başında oturmak veya televizyon karşısında vakit geçirmek sonucu geç yatmalar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda gece uykusu yeterince alınamadığı için kalkılamaz, kalkıldığında da uyanıklık haline tam olarak geçilemez ve dolayısıyla gündüz uykululuk hali ortaya çıkar.

Bu da bir tür uykuya borçlanma olmakla birlikte, burada uyku fazları da kaydığı için kişi dinlenmemiş ve yorgun olarak kalkar. Devamında da gün içerisinde kendisini yorgun hisseder. 

Prof. Dr. Mehmet VURAL

1 yasinda oglum var 10 gün önce kusma ve isali vardi anne sütünün disinda yemek yada su içmiyordu 1 hafta önce emeklerken halinin ustune kafasi düsüp ... devamı