Göz Yorgunluğu Nedir?

Computer Vision Syndrome olarak da bilinen göz yorgunluğu uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan kaynaklanmaktadır ancak saatlerce kitap okumak, televizyon seyretmek, detaylı el işleri yapmak da göz yorgunluğunun sebepleri arasında yer almaktadır. Peki, göz yorgunluğu olup olmadığını nasıl anlarız? İşte sizler için derlediğimiz başlıca göz yorgunluğu belirtileri;

Bulanık Görüntü

Göz yorgunluğuna bağlı olarak görüntü bulanıklaşır. Bunun sebebi yine göz yorgunluğuna bağlı olarak gelişen sulanma ve poliopi denilen çoklu görmedir.

Gözde Kızarıklık

Göz yorgunluğunun neden olduğu kuruluğa bağlı olarak gelişen kızarıklık  konjoktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi ve çatlaması ile kanlanma meydana gelir. 

Göz Seğirmesi

Genel olarak göz kapaklarının birinde ve üst kapağında görülür. Göz yorgunluğuna bağlı olarak gelişen göz seğirmesi yorgunluk devam ettiği sürece tekrarlayabilir.

Yanma

Göz kızarıklığına ve kuruluğuna bağlı olarak yanma ve batma hissi oluşabilir.

Göz Kuruluğu

Gözyaşı çevresel etmenlerle kirlenen göz yüzeyini temizler ancak göz yorgunluğuna bağlı olarak gelişen tahribatta sulanma ve akıntı meydana geldiği için gözyaşı kaybı olur bu da göz kuruluğuna neden olur.

Sulanma

Gözde oluşan çeşitli irritasyonlar ve tahribatlar sonucunda oluşan bağlı olarak akıntı veya sulanma gözün verdiği bir tepkidir. 

Odaklanma Problemi

Göz yorgunluğunda meydana gelen bulanık görüntü, kızarıklık, sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkan odaklanma problemi göz yorgunluğu devam ettiği sürece geçici bir süre devam edebilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

benim göz derecelerim sağ :+7/ -3 sol; +6/-2 (sağ gözüm cok az kayıyor yorgunlukta )bunun bir tedavisi mümkünmü [ almanya]... devamı