Göz Nezlesi

Konjonktivit olarak da adlandırılan gözün en dış tabakasını ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanmasına göz nezlesi denir. Alerjik veya mikrobik nedenlerle ortaya çıkan göz nezlesinde kızarıklık, yanma hissi, kaşınma ve göz kapaklarının şişmesi gibi şikâyetler vardır. Alerjik göz nezlesinde polenler temel etken olarak görülmektedir, bu tip hastalara buz uygulaması veya göz banyosu önerilmektedir. Mikrobik göz nezlesinde ise el temizliği oldukça önemlidir, farkında olmadan gözü kirli ellerle ovuşturmak bu virüsün kolaylıkla kapılmasına neden olur. Mikrobik göz nezlesinde erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir çünkü bu rahatsızlık ilerleyen saflarda ciddi problemlere neden olabilir. İşte göz nezlesinde erken teşhisi sağlayan sık rastlanan belirtiler;

Sulanma

Göz nezlesinde en çok rastlanan şikâyetler arasında göz salgılarının artmasıdır. Göz nezlesinde akıntının türü göz nezlesinin alerjik mi mikrobik mi olduğunu gösterebilir. Çünkü mikrobik göz nezlesinde çapaklanmaya neden olan beyaz-sarı renkte bir akıntı gözlemlenir. 

Kızarıklık

Gözde meydana gelen kızarıklık göz nezlesi belirtilerinden biridir. Alerjik veya mikrobik her iki göz nezlesinde de oluşan kızarıklıklar hastalık tedavi edilene kadar devam edebilir.

Kaşıntı

Kaşıntı ve batma hissi alerjik ve mikrobik göz nezlelerinde ortaya çıkan belirtiler arasındadır.

Şişlik

Mikrobik göz nezlesinde görülen şişlikler göz nezlesi hastalığının belirtileri arasında yer alır, gözde meydana gelen iltihabın şiddetine bağlı olarak gelişen şişlikler tedavi edilmediği takdirde görme problemlerine neden olabilirler.

Işığa Hassasiyet

Göz nezlesi hastaları normalden daha çok ışığa karşı hassaslaşırlar. Bunun büyük ölçüde sebebi göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanmasıdır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey annem de göz tansiyonu var göz damarlarında bundan dolayı tahribat oluşmuş ancak retina sağlammış gözlük kullanıyor durumu lazer ted... devamı