Nedir

ICL Torik Lens Uygulamaları Nedir?

Gözün doğal merceğini çıkarmadan göz içine konulan ICL, ICL Torik lensler ile gözlük ihtiyacından kurtulmak mümkündür.

Gözler tıpkı parmak izleri gibi kişiye özeldir; birçok insanın gözündeki problemler benzerlik taşısa da problemin kaynağı aynı olmayabilir. Bu nedenle gözünüz için en uygun tedavi yöntemi gelişmiş tetkik cihazlarından çıkan sonuçlarla birlikte doktorun değerlendirmesi ile ortaya çıkar. ICL ve Torik ICL™ ışığın kırıtılmasıyla ilgili pek çok bozukluğun yanında geleneksel lazer tedavisinin uygulanamayacağı durumlarda da kullanılabilir. Bu durumlar aşağıda belirtilmiştir:

•Orta ile yüksek derecede miyop ve hipermetrop (ICL için)

•Orta ile yüksek derecede miyop astigmat (Torik ICL için)

•Kornea tabakasının ince olması

•Göz kuruluğu

Nasıl Yapılır

ICL Torik Lens Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Torik ICL™ nakli hastanede yatmayı gerektirmeyen bir prosedürdür. Ameliyat yaklaşık 15 dakika sürer. Uygulamadan birkaç saat sonra kişi hastaneden çıkarak günlük aktivitelerine rahatlıkla devam edebilir. Adım adım uygulamanın nasıl gerçekleştiğine değinmek gerekirse;

1. Adım: Torik ICL™’nin implante edilmesinden önce topikal anestezi özelliği içeren göz damlası kullanılır.  

2. Adım: Gözün beyaz tabakasının renkli tabakayla buluştuğu yerde ufak bir kesik açılır. 

3. Adım: Göze jele benzer bir madde enjekte edilerek, irisin ön kısmına TORİK ICL™ enjekte edilir. 

4. Adım: Daha sonra ICL irisin arkasına dikkatlice yerleştirilir ve jel gözden çıkartılır. Ufak kesik için hiçbir dikiş gerekmez. Göz kendi kendine ve kısa bir sürede iyileşir .

Avantajları

ICL ve Torik ICL™ küçük ve yumuşaktır: ICL ve Torik ICL™ küçük ve yumuşak olduğu için, gözünüzde bulunan korneada küçük bir kesi açılarak birkaç saniye içerisinde ağrısız sızısız gözünüzün içine enjekte edilecek biçimde katlanabilir. Enjekte edildikten sonra Torik ICL™ iris ve doğal lensiniz arasındaki sıvıda gereken pozisyonu alır. Lens vücudunuz tarafından kolayca kabul edilir.

ICL ve Torik ICL™ görünmezdir: ICL ve Torik ICL™ kontak lenslere benzer biçimde çalışır. Aradaki tek fark lensin göz yüzeyi yerine gözünüzün içine yerleştirilmesidir. Lens görünmezdir. Siz veya diğer herhangi biri lensin gözünüzde olduğunu ancak gözünüz iyileşmeye başladığı için fark edebilir. Gözünüzün içine girdikten sonra lensi göremez veya hissedemezsiniz.

ICL ve Torik ICL™ çıkartılabilir: Lens gözde sürekli olarak kalmalıdır. Ancak gerekli durumlarda, gözde veya korneada herhangi bir yapıyı değiştirmediği için lensin çıkartılması mümkündür.

ICL ve Torik ICL™ de lazer tedavisinde geçerli olan limitler yoktur: Göz bozukluğunuz çok ilerlemiş olsa dahi ICL ve Torik ICL™bunu düzeltebilir. ICL ve Torik ICL™ ayrıca ince kornealar, kuru gözler veya büyük göz bebeklerinin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Torik ICL™ 1 prosedürde 2 görme bozukluğunu birden tedavi eder: Torik ICL™ tek bir prosedürde hem miyop hem de astigmatınızı tedavi edebilir. Bu lensler kişiye özel olarak ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre üretilir.

ICL ve Torik ICL™ üstün müşteri memnuniyeti sağlar: ICL ve Torik ICL™ yüksek düzeyde görme kalitesi sağlar, oldukça kesin ve sonuçları önceden tahmin edilebilir bir tedavi yöntemidir ve üstün müşteri memnuniyeti sağlar.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat Sonrası Kontroller Nasıldır?

Tedaviden sonra çok kısa bir iyileşme süreci gerektiği için, hastaneden birkaç saat sonra çıkabilirsiniz. Bu uygulamanın faydasını neredeyse hemen görmeye başlayacak ve aktif yaşamınıza hemen geri dönebileceksiniz. Doktorunuz size detaylı tavsiyelerde bulunacaktır.

Özelliği

Dışarıdan Fark Edilebilir Mi?

ICL ve Torik ICL™ kontak lenslere benzer biçimde çalışır. Aradaki tek fark lensin göz yüzeyi yerine gözünüzün içine yerleştirilmesidir. Lens görünmezdir. Siz veya diğer herhangi biri lensin gözünüzde olduğunu ancak gözünüz iyileşmeye başladığı için fark edebilir. Gözünüzün içine girdikten sonra lensi göremez veya hissedemezsiniz

Komplikasyonları

Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer yıllık göz muayeneniz sırasında göz bozukluğunuzun derecesinde değişiklikler meydana geldiği tespit edilirse, Torik ICL™ çıkartılabilir veya yenisiyle değiştirilebilir. Lens presbiyopiyi tedavi etmez veya yaşa bağlı okuma gözlüğü kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Değerli Hocam Merhaba ben Ayşen bundan 20 gün önce fakik ıcl göz içi mercek ameliyatı oldum fakat sağ gözümde şu an hafif yaşarma + puslu görme var... devamı