Gözlerin dünyaya açılan bir pencere olduğu söylenir.

Görme yeteneği, doğuştan sahip olduğumuz en önemli nimetlerden biridir.

Ama kaçımız bu nimete özen gösteriyoruz? Sahip olduğumuz şeyin değerini, onu kaybedene kadar anlamayız.

Birçoğumuz bu yeteneği doğal karşılarız ve gözlerimize hemen hemen hiç özen göstermeyiz.

Fakat sürekli kimyasallara, strese, elektronik görsel araçlara maruz kaldığımız bu dünyada böyle bir ihmal felaket getirebilir.

Bu bilgisayar çağında, çoğumuz ekran başında zararlı ışınlara maruz kalarak saatler geçiririz. Sokakta şöyle bir yürümek bile, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kaldığımız için gözlerimizi yorar.

Çeşitli radyasyon türleri hassas insan gözlerine sürekli zarar verir. Bu durumda gözün bir şekilde rahatlatılması gerekir. Etkili ve şifa verici bir masajdan daha iyi bir çözüm olabilir mi?

Masaj, stresi çabucak giderebilir. Masaj ayrıca sinirleri uyarmak, kan dolaşımını artırmak, kasları ve dokuları canlandırmak açısından da faydalıdır. Gözleriyle ilgili sürekli sorunlar yaşayan kişiler için göz masajı en iyi çözüm yoludur.

Uzmanlara göre, gözler yaşlanma belirtilerini ilk gösteren organdır. Şişlik, koyu renkli halkalar, kızarmış gözler ve kırışıklıklar stresin önemli etkileridir. Gözün bu kadar olumsuz şekilde etkilenmesinin nedeni çok hassas olmasıdır.

Göz çevresindeki cilt çok incedir ve bu bölgede yağ bezleri yoktur. Bu yüzden bu bölge susuz kalmaya yatkındır. Bunun yanı sıra gözler alerjenlere, tuza, besinlere, yorgunluğa, ilaçlara, hormonal değişimlere duyarlıdır ve bunlara tepki gösterir.

Koyu renkli halkalar her yaştan kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bunlar genellikle yetersiz uykudan kaynaklanır. Ama stres, sıvı tüketiminin azlığı, güneşe maruz kalma gibi başka faktörler de bu halkalara neden olabilir.

İyi görünmenin şart olduğu günümüz dünyasında, koyu renkli halkalar kendinize güveninizi azaltabilir. Ama göz masajıyla, göz çevresindeki bölge iyice uyarılır, kaslar tekrar canlanır ve koyu renkli halkalar fark edilir bir şekilde azalır.

Çoğunlukla gözler, kaşınma ve kızarmaya yatkındır. Gözlerin sürekli ovuşturulması nedeniyle gözlerde şişlik de görülebilir. Bu, genellikle kimyasalların, alerjilerin ya da gece geç yatmanın sonucudur.

Göz masajı sayesinde, kan dolaşımı harekete geçirildiği için gözlerdeki kızarıklık azalır. Göz masajı ayrıca gözlerin rahatlamasına yardımcı olarak şişliği de azaltır. İyi bir göz masajının, kırışıklık gibi sorunlar için bile faydası olabilir.

Kırışıklıklar çoğunlukla yaşlanma nedeniyle oluşur, ama bazen bunlar stresten kaynaklanabilir. Bu durumda göz masajı stresi azaltarak kırışıklıkların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Göz masajı stresi giderir, yorgun kasları sakinleştirir ve en önemli öğe olan suyun dolaşımını artırır. Su içmek, su kaybını önlemeye yardım eder ve gözlerin en iyi durumda olmasını sağlar.

İLGİLİ MAKALE

Prostat orgazmı nedir?

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba doktor bey ben 20 yaşındayım ve yaklaşık 5 senedir göz rahatsızlığım var. Hep doktorlara gittim rahatsızlığımın sebebini kesin olarak bir şey ... devamı