Gömülü Yirmi Yaş Dişleri

Yirmi yaş dişleri ergenlik döneminin sonlarında ve sonrasında ortaya çıkan azı dişlerinin üçüncü çiftidir. Bunlar dört tanedir. Bazı kişilerde hiç ortaya bile çıkmayabilir.

Gömülü yirmi yaş dişleri çeşitli sebeplerden dolayı çıkmasının beklendiği yerlerde tam olarak ortaya çıkamayan yirmi yaş dişleridir. Çenede bu dişlerin yerleşebileceği yeteri kadar boş alan olmadığında veya dişin yüzeye çıkma açısının doğru olmaması yüzünden bu durum oluşabilir.

Gömülü Yirmi Yaş Diş Tipleri

Yirmi yaş dişi ileri doğru, ağzın ön tarafına doğru bir açı yaptığında buna merkezde gömülü yirmi yaş dişi denir.

Yirmi yaş dişi dikey açı yaptığında buna dikey gömülü yirmi yaş dişi denir. Bu durum olduğu zaman diş çene kemiğine gömülür.

Yirmi yaş dişi yatay açı yaptığında buna yatay gömülü yirmi yaş dişi denir. Bu olduğu zaman yirmi yaş dişi dişetinin altında büyür ve yanındaki dişin köklerine doğru hareket eder.

Yirmi yaş dişi çeneye doğru geri bir açı yaptığında buna merkezden uzak gömülü yirmi yaş dişi denir.

Gömülü Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesinin Nedenleri

Yirmi yaş dişleriniz gömülüyse, enfeksiyon belirtileri çoğunlukla yirmi yaş dişinin üstünü örten diş etine takılan yiyecek artıkları nedeniyle meydana gelir. Aynı zamanda ağrıya neden olabilecek şekilde komşu diş üzerinde bir baskı da yaratabilir. Dişeti hastalığı ve bununla ilişkili komplikasyonlar genelde gömülü yirmi yaş dişlerinin çekilmesinin ana nedenidir.

Gömülme türü bölgenin bir röntgen filminin çekilmesiyle belirlenebilir.

Çoğunlukla çene yirmi yaş dişlerinin çıkmasına yetecek yere sahiptir ve düzgün bir şekilde yüzeye çıkmış olabilirler, ama yirmi yaş dişleri çürümeye ve bozulmaya karşın dayanıksızdır. Bunun nedeni yirmi yaş dişlerinin çenenin en sonunda yer almasıdır. Çenenin bu bölgesini her zaman düzgün bir şekilde temizlemek mümkün veya kolay olmayabilir. Yakınındaki dişler için büyük bir risk doğurabilir. Bu durumda diş hekimi cerrahi yoldan dişin çekilmesini önerebilir.

 

Op. Dr. Özbek EREN

Annem 74 yaşında bir gözü yüzde yirmi görüyor göz filminde retinasında problem görünüyo ne yapabiliriz... devamı