Gömük diş, normalde ağız içinde sürmesi gereken bir dişin sürmemesidir. Bunun mutlaka yirmi yaş dişi olması gerekmez. Önlerdeki köpek dişi ya da herhangi bir diş olabilir. Gömük diş, röntgende fark edilir.

Genel olarak gömük dişler, yirmi yaş dişleridir. Hastanın bundan bir şikâyeti yoksa kemik içinde diğer dişlere ve sinire herhangi bir zarar vermiyorsa, çoğu kez çekilmeyip, kontrollerle takip etmek daha uygun olur.

Yirmi yaş dişleri dişsel sorunlar çıkarmasa bile, eğer hastada baş ağrısı ya da yüz ağrısı gibi şikâyetler varsa, buna yönelik bir tedavi olarak da çekilmeleri gerekebilir. Bu koşullarda yirmi yaş dişleri cerrahi yöntemlerle, yani diş eti ve kemik kaldırıldıktan sonra, dişin bulunduğu kemik yuvasından kesilerek çıkarılması şeklinde alınmaktadır.

Ön bölgede kanin dişlerin yani köpek dişlerinin gömülü olması, sık rastlanan vakalardan birisidir. Bu dişler ortodontik tedavide çok önemli oldukları için, gömük olmaları halinde, pozisyonları uygunsa çekim değil, ortodontik tedavi ile yerine getirme yoluna gidilir.

Pozisyonu uygun değilse, orada ileride bir kist oluşma ihtimaline karşı, diş eti kaldırılıp kemik içinden diş kesilerek ya da alınarak orası kapatılır.
İLGİLİ MAKALE

Gömük penis nedir?

Doç. Dr. Lâle Zeynep Kanmaz

Hocam iyi günler dilerim.Ben 16 yıldır paxil kullanan panik bozukluğu hastasıyım.Diş çekimi için sedasyon ile diş çekimi yaptırmayı düşünüyorum konuşt... devamı