1. Mısır

Mısır kendi böcek öldürücüsünü yaratacak şekilde değiştirildi. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, tonlarca genetiği değiştirilmiş mısırın insan tüketimine sunulduğunu ilan etti. Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha küçük dölleri bulunduğu ve doğurganlık sorunları olduğu keşfedildi.

2. Soya

Soyanın da ot öldürücülere direnmesi için genetiği değiştirilmiştir. Soya ürünleri soya unu, tofu (soyadan yapılan bir tür peynir), soya içecekleri, soya yağı ve hamur işleri, fırınlanmış ürünlerle yenilebilir yağ içerebilen diğer ürünlerdir. Genetiği değiştirilmiş soyayla beslenen hamsterler döl üretemedi ve yüksek ölüm oranlarına sahipti.

3. Pamuk

Mısır ve soya gibi pamuk da ot öldürücülere direnecek şekilde tasarlanmıştır. Yiyecek olarak sayılır çünkü yağı tüketilir. Çin tarımına girişi pamuk kurdunu öldüren, sadece pamuk mahsullerinde değil yakındaki soya ve mısır tarlalarında da bitki zararlılarının görülme oranlarını azaltan bir kimyasal üretti. Bu arada, binlerce Hintli çiftçi genetiği değiştirilmiş pamuğa maruz kalmaları üzerine ağır döküntüler geçirdiler.

4. Papaya

Papayanın virüse dirençli türü ticari olarak 1999 yılında Hawaii’de piyasaya sürüldü. Gen aktarımlı papayalar toplam Hawaii papaya mahsulünün 4’te 3’ünü oluşturdu. Monsanto, Coimbatore’daki Tamik Nadu Tarım Üniversitesi teknolojisini, Hindistan’daki yuvarlak iz bırakan virüse dayanıklı papaya ürettikleri için ödüllendirdi.

5. Pirinç

Güneydoğu Asya’dan gelen bu temel gıda maddesinin şimdi bol miktarda A vitamini içerecek şekilde genetiği değiştirildi. İddiaya göre, ABD’de insan genleri içeren pirinç türlerinin üretileceğine dair raporlar bulunuyor. Pirinç, 3. dünya ülkelerinde bebek ishalleriyle mücadele edecek insan proteinleri üretecek. İnternet dergisi China Daily, genetiği değiştirilmiş pirincin gen transferlerinin eşzamanlı olasılığıyla birlikte alerjik reaksiyonlara eğilimi düşünüldüğünde potansiyel ciddi sağlık ve çevre sorunları taşıdığını bildirdi.

6. Domates

Domatesler, çürüme ve büzülmelerinin önlenerek daha uzun raf ömrüne sahip olması için genetik olarak değiştiriliyor. Genetiği değiştirilmiş domateslerin güvenliğini belirlemek için yürütülen bir testte bazı hayvan denekler genetiği değiştirilmiş domatesleri tüketmelerinden birkaç hafta sonra öldüler.

7. Kolza

Kanada’da bu mahsul yenilemeyen kolzadan ayrıştırılması için kanola olarak yeniden adlandırıldı. Kolzadan üretilen besin maddesi, yemeklik yağ ve margarini işlemek için kullanılan kolza yağıdır. (kanola yağıdır). Genetiği değiştirilmiş kolzadan bal da üretilebilir. Alman gıda denetleme otoriteleri Kanada’da mevcut toplam polenin 3’te 1’inin genetiği değiştirilmiş polenlerden üretilebileceğini keşfetti. Aslında, Kanada’daki bazı bal ürünlerinin genetiği değiştirilmiş kolzadan üretildiği de keşfedilmişti.

8. Süt ürünleri

ABD’deki ineklerin %22’sine rekombinan (genetiği değiştirilmiş) bovin büyüme hormonu (rbGH) enjekte edildiği keşfedildi. Monsanto’nun yarattığı bu hormon, ineklerin süt üretimini yapay olarak %15 oranında artırmaya zorluyor. Süt ürettiren hormonla beslenen ineklerden alınan süt artan IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörleri-1) düzeyleri içeriyor. İnsanların da sistemlerinde IGF-1’i var. Bilim insanları, insanlarda artan IGF düzeylerinin kolon ve meme kanseriyle ilişkili olduğundan endişe duyuyorlar.

9. Patates

Bacillus thuringirnsis’in Kustaki Cry-1 türüyle değiştirilen patatesle beslenen fareleri sistemlerinde toksinler bulundu. Aksine iddialara resmen bu gösteriyor ki Cry 1 toksini fare gutunda sabitti. Sağlık riskleri açıklandığında tartışma başlattı.

10. Bezelye

Genetiği değiştirilmiş bezelyelerin/fasulyelerin farelerde ve muhtemelen insanlarda bile bağışıklık tepkilerine neden olabileceği keşfedildi. Barbunyadaki bir gen, böcek öldürücü olarak işlev gösteren bir protein yaratan tanelerin içine yerleştirildi.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı