Gençken vardiyalı bir işte çalışanların Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanma ihtimalinin iki kat arttığı ortaya çıktı.

Stockholm Karolinska Enstitüsü bilim adamlarının Anna Karin Hedström başkanlığında yaptığı ve sonuçları Annals of Neurology dergisinde yayımlanan araştırma, 20 yaşından önce en az üç yıl vardiyalı bir işte çalışanların MS olma ihtimalinin neredeyse yüzde 50 arttığını gösterdi.

Yaşları 16 ile 70 arasında 13 binden fazla kişi üzerinde yapılan değerlendirmede, bilim adamları, genç yaşta vardiyalı işte çalışmak ile MS hastalığı arasında doğrudan bağlantı tespit etti.

Vardiyalı işlerde çalışmanın aralarında kalp, dolaşım, tiroit bezi rahatsızlığı ve kanserin de bulunduğu bir dizi hastalığa yakalanma ihtimalini artırdığını belirten bilim adamları, buna yetersiz uyku ve biyolojik saatin bozulmasının yol açtığını tahmin ediyor.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam ben 16 yaşındayım gelecek yıl askeri bir sınava girme ihtimalim var sol gözüm 2 sağ gözüm 1.75 miyop çoğu kez muayene oldum ve yaptığım ... devamı