Kalp Hastalıklarıyla Atrial Çırpınım

Yüksek kan basıncı, kalp kapakçık hastalığı ve koroner arter hastalığı gibi kalp hastalıkları, atrial çırpınımın birincil nedenidir. Genellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu atrial çırpınım türünün yönetilmesi genellikle daha karmaşıktır.

Önce kişide genellikle paroksismal atrial çırpınım görülür. Paroksismal (nöbetler şeklinde gelen) epizotlar kendi kendilerine geçer. Birkaç dakikadan birkaç haftaya kadar sürebilir ve belirtilere neden olmayabilir.

Paroksismal atrial çırpınım epizotları, haftalar ya da yıllar sürecek şekilde tekrarlayabilir. Buna rağmen hastalık genellikle ilerleyicidir ve atrial çırpınım süreklilik kazanır. Bunun anlamı, bu hastalığın artık kendi kendine geçmeyeceğidir. Doktorunuz düzensiz kalp atışlarınızı normal ritme (normal sinüs ritim) döndürmek için ilaç ya da düşük voltajlı elektrik şoku (elektriksel kardiyoversiyon) kullanarak, kardiyoversiyon denilen bir işlem deneyebilir. Belirtileri ne kadar rahatsız edici bulduğunuza ve atrial çırpınım epizotların ne kadar uzun sürdüğüne bağlı olarak, kardiyoversiyon yapılıp yapılmayacağına karar verir.

Eğer kalp normal ritmine döndürülemezse veya normal ritimde kalması sağlanamazsa, kalp hızını kontrol altına almak ve tehlikeli derecede hızlanmasını önlemek için ilaç kullanılır. Çoğu kişi, atrial çırpınım tedavisi sırasında aktif yaşamını, hiçbir kısıtlama olmadan sürdürebilir. Bazı kişilerinse nefes darlığı, güçsüzlük, baygınlık ya da diğer önemli belirtiler için daha ileri tedavilere ihtiyacı olabilir.

Lone (Tek) Atrial Çırpınım

Doktorların, atrial çırpınımın nedenini bulamamaları nadiren görülür. Bu tür vakalara lone atrial çırpınım denir. Lone atrial çırpınım daha çok 65 yaşın üstündekilerde gelişir. Genellikle tedavi gerektirmez ve kendi kendine düzelir.

Eğer hızlı kalp atışı rahatsızlığa, enerji düşüklüğüne ya da diğer istenmeyen belirtilere neden oluyorsa tedavi gerekebilir. Lone atrial çırpınımı olan 75 yaşın üzerindeki kişilerde inme riski vardır ve antikoagülan ilaç varfarinle tedavi edilmeleri gerekir.

İnme Riski

Atrial çırpınım, inme geçirme riskinizi artırır. Kan, hızlı atan atriyumdan tam olarak boşalamadığında, burada birikir ve pıhtılaşmaya yol açabilir. Burada oluşan kan pıhtısı kalpten beyne ulaşarak inmeye neden olabilir.

Atrial çırpınımı olan ve kalp kapaklarında hasar olmayan kişilerin inme geçirme riski, atrial çırpınımı olmayan kişilere göre 6 kat daha fazladır. Kalp kapaklarında hasar varsa, inme riski önemli derecede artar. İnme riski yaş, yüksek kan basıncı, diyabet, kalp yetmezliği ya da geçmişte inme veya transient (geçici) iskemik atak öyküsü varsa daha da artar. Varfarin gibi antikoagülan ilaçların alınması, kan pıhtısı ve inme gelişme riskini büyük oranda azaltır.

Atrial çırpınım tedavi edilmezde, kalbe daha fazla hasar verebilir ve kalp yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Yüksek kan basıncınızı kontrol altına alarak komplikasyon riskinizi azaltabilirsiniz.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adedı Adetim biteli 14 gün oldu bir kaç gün önce kahverengi leke geldi bugünde pembe bir kan geldi endişe ediyorum çünkü sigara kullanıyorum hamile ol... devamı