Astım

Gazlı içeceklerde bulunan sodyum benzoat, yiyeceklerde koruyucu (mikrop kontrolü) olarak kullanılır. Sodyum koruyucuları beslenmeye sodyum ekler ve potasyumun kullanılabilirliğini azaltır. Sodyum benzoatın bazı bildirilmiş reaksiyonları arasında tekrarlayan ürtiker (döküntü), astım ve egzama bulunur.

Böbrek Sorunları

Kolalarda yüksek düzeyde fosforik asit bulunur. Bunun böbrek taşları ve başka böbrek sorunlarıyla bağlantısı bulunmuştur. Erkek ve aşırı kiloluysanız böbrek taşı riskiniz daha yüksektir.

Şeker Yüklenmesi

Gazlı içecek içtikten 20 dakika sonra, kan şekeriniz yükselerek insülin artışına neden olur. Karaciğeriniz buna şekeri yağa çevirerek tepki verir. 40 dakika sonra, kafein emilimi tamamlanır. Tepki olarak göz bebekleriniz genişler, tansiyonunuz artar, karaciğeriniz kanınıza daha fazla şeker pompalar. Beyninizdeki adenozin alıcıları tıkanarak sersemlik hissi önlenir. 45 dakika sonra, vücudunuz dopamin üretimini artırarak beyninizdeki zevk merkezlerini tetikler. Bu arada, fiziksel olarak eroin de böyle çalışır.

Obezite

Gazlı içecek tüketimi ve vücut ağırlığı arasındaki ilişki o kadar kuvvetlidir ki araştırmacılar tüketilen her bir gazlı içecekle obezite riskinin 1,6 kat arttığını hesaplıyorlar. Kalp damar hastalıklarının %70’i obeziteyle ilişkilidir. Meme ve kolon kanserinin %42’si obez kişilerde teşhis edilmiştir. Safra kesesi ameliyatının %30’u obeziteyle ilişkilidir.

Diş Minesini Çözer

Gazlı içeceklerdeki şeker ve asit diş minesini kolayca çözebilir. Diş çürümesi sinire, köke ve diş tabanına ulaştığında diş ölebilir ve tedavi edilmezse abse meydana gelebilir.

Kalp Hastalığı

Çoğu gazlı içecek yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini yükselten bir durum olan metabolik sendrom riskinin artmasıyla ilişkilendirilir.

Osteoporoz

Gazlı içecekler fosforik asit içerir ve yüksek fosfatlı beslenme kemik yıkımı ve osteoporoz riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Fosfor idrardan dışarı atıldığında kalsiyumu da yanında alarak kemikleri ve vücudun geri kalanını bu önemli mineralden yoksun bırakır. Osteoporozdan etkilenenlerin %80’i kadın, %20’si erkektir.

Şeker Hastalığı

Gazlı içecek içenlerde Tip 2 Şeker Hastalığı oluşma riski %80 daha fazladır.

Op. Dr. Mert DEMİREL

nasıl bir uygulama gerekli ve ameliyat kesin cözüm mü yan etkileri olur mu... devamı