Enerjiniz kalmamış, midenizden gurultular yükseliyor, hareketlerinizde aksileşmeye ve herkese ters davranmaya başladınız. Evet, artık resmen açsınız. Hepimiz bu durumu yaşadık, ama insan ilişkilerinizin ve sosyal hayatınızın sağlığı açısından bazı kurallara uymaya çalışarak hayatınıza devam etmeniz hayati önem taşıyor. İşte açlığın getirdiği sinirden kurtulmanın kuralları…

Daha fazla yiyin

Yoğun iş temposu, aile içindeki sorumluluklar gibi sebepler yüzünden, yemek yemeden uzun süre bekleyip sinirli hale gelebiliyoruz. Açlık, dikkat dağılması ve sinir yapar,  bu yüzden 4-5 saat hiçbir şey yememek ve yemek saatini beklemek oldukça sakıncalıdır. Kan şekeri düştükten sonra, yaptığımız işe konsantre olmamız veya verim sağlamamız mümkün değildir. Uzun süre aç kalmak baş ağrısı, sinir ve bazı bünyelerde mide bulantısına yol açar. Bütün bunlara engel olmak için mutlaka çantanızda atıştırmalıklarınız olmalıdır. Meyve, kraker, bir takım diyet yiyecekleri, kuruyemiş gibi yiyecekler sizi tok tutup midenizi bastıracak ve sinirli olmanıza engel olacaktır.

Lifli besinler tüketin

Lifli besinleri çiğnemek bile normal besinleri çiğnemekten daha uzun sürer. Bu yüzden daha çiğnerken bile enerji sarf edip kalori kaybedersiniz. Lifli besinler tok tutar, hazmı ve sindirimi kolaydır, kan şekerini ve insülini düzene sokar ve enerji verir. Kısacası, lifli besinler tükettiğinizde, açlığın yarattığı sinir ve gerginlikten eser kalmayacaktır. Lifli besinlere örnek olarak, brokoli, armut, elma, bezelye, badem ve ahududuyu verebiliriz.

Protein alın

Salçalı makarna ya da reçel gibi içinde protein olmayan yiyecekleri tükettiğinizde ne kadar kısa süre sonra acıktığınızı fark etmişsinizdir. Üstelik bunun tükettiğiniz miktar ile de alakası yoktur. Ama proteinli besinler, midenin boş kalmasına izin vermez ve acıkmayı geciktirir. Yani yeterli protein aldığınızda daha uzun süre tok kaldığınız için mideniz kazınmaz ve açlığın getirdiği asabilikten kaçınırsınız. Örneğin sabahları yenen haşlanmış yumurta, sizi hem uzun süre tok tutacak, hem de enerji verecektir.

Kuruyemiş atıştırın

Yapılan bütün araştırmaların hemfikir olduğu şey kuruyemişlerin faydalı olduğu ve tok tuttuğu yönünde. Örneğin, ceviz, fındık, badem hem faydalı hem de tok tutan yiyeceklerdendir. Tarçın konsantrasyonu toparlamaya ve odaklanmaya yardımcı olur, ceviz hafızayı güçlendirir. Kuruyemişler, bitki ve meyveler tok tutar, enerji ve mutluluk verir.

İçeceklere dikkat

Açlığın yarattığı sinirden kurtulmanın bir yolu da yapay tatlandırıcılardan ve şekerli içeceklerden uzak durmak. Yeşil çay her zaman tercih edebileceğiniz sağlıklı bir içecektir. Hem vücudun susuz kalmasına izin vermez, hem de tok tutar. Günde 3 taneden fazla olmamak üzere yeşil çay için. İçine limon sıkmayı unutmayın.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Sol gozu yuze 10 goruyor kizimin 14 yasinda goz sinirleri hasarli ameluyatla duzelirli hicam cok uzuluyorum... devamı