Gebelik zehirlenmesi, aslında bilinen, klasik bir zehirlenme değildir. Gebelik zehirlenmesi yani preeklampsiyi anlamak için öncelikle eklamsiye bakmak gerekmektedir. Eklamsi, kasılmak demektir. Eklemside sara nöbetine benzer bir nöbet geçirilmektedir. Preeklampsi ise, eklamsiden önceki dönemdir. Yani, eklamsi geçirme olasılığı yüksek olan kadını, anne adayını tarif etmek için preeklamsi kelimesi kullanılmaktadır. Aslında gebelik zehirlenmesi, kasılmalarla seyreden bir hastalığın öncesindeki dönem olarak bilinmektedir.

VİDEO: DOĞUM NEDİR?

Gebelik zehirlenmesi, hamilelikte idrarda protein kaybıyla, yani idrarla albümin kaybedilmesi, protein çıkması, tansiyon yükselmesi ve ödemlerle seyreden bir hastalıktır. Bu durum, hem anne adayının hem de bebeğin ciddi biçimde rahatsızlanmasına neden olabilir. Gebelik zehirlenmesi, gebelikle birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bütün anne adayları bu riski taşımakla birlikte, özellikle bazı gruplar daha fazla risk altındadır. Gebelik zehirlenmesi, diğer canlı türlerinin gebeliğinde görülmez, sadece insana özgü bir hastalıktır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

22.05.2015 kürtaj oldum ve 35gün geçti hala adet olmadım gebelik testi yaptım negatif cıktı acaba nedeni nedir ??... devamı