Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Dursunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uykuda görülen solunum sorunlarının toplumda sıklıkla görülen ama insanlar ve hekimler tarafından gözden kaçırılan bir konu olduğunu belirtti.

Bu sorunların en önemli nedenlerinden birinin "horlama" olduğunu kaydeden Doç. Dr. Dursunoğlu, "Bir kişi, uykusundan sık uyanıyor, gece sık idrara çıkıyor, uyandığında kendini yorgun, yeterince uyumamış, dayak yemiş gibi hissediyor ve yatağa tekrar dönmek istiyorsa uykuda solunum bozukluğu yaşıyor olabilir," dedi.

Ağız ve sinüslerin anatomisinin, alkol ve aşırı kiloların "horlamayı" tetikleyebileceğini ifade eden Dursunoğlu, şöyle konuştu:

"Kalın yumuşak damak veya büyümüş bademcikler, yumuşak damaktan sarkan üçgen doku parçası uzayabilir, solunum yolunu daraltabilir ve titreşimleri artırabilir. Kronik burun tıkanıklığı, küçük burun delikleri veya burun delikleri arasında çarpık bir bölüm horlama nedeni olabilir. Horlama, obstrüktif uyku apnesi ile ilişkili olabilir. Bu ciddi durum, boğaz dokularını tıkayarak nefes alıp vermeyi engeller. Uyku apnesinde nefes neredeyse durur gibi olur. Bu sessizlik dönemleri takiben yüksek sesle horlama ile karakterizedir. Sonunda, oksijen eksikliği ve karbondioksit artışına bağlı olarak yüksek bir homurdanma veya nefes nefese ses ile solunum yolunu zorlayarak uyanma ile sinyal verir. Bu tip gece boyunca birçok kez tekrarlanabilir. Fazla kilolar ise ekstra ağırlık demektir. Bu da boğazda birikebilir ve hava yolu daralmasına neden olur."

40 ve 50`li yaşlara dikkat

Erkeklerde 40, kadınlarda ise 50`li yaşlarda "horlama" sıklığının arttığına işaret eden Dursunoğlu, bunun temel nedeninin ise kilo olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Dursunoğlu, şöyle devam etti:

"Erkeklerin çoğu horlar, özellikle 40 yaşından sonra neredeyse tamamına yakını horlar. Ancak bu normal bir şeymiş gibi algılanıp pek fazla şikayet edilmez. Erkeklere genellikle uyarıda bulunan ve bir doktora gitmesi konusunda ikna eden eşleri oluyor.

Kadınlarda horlama ve uyku bozuklukları 50`li yaşlardan sonra ortaya çıkıyor. Kadınlar 50`li yaşlarına kadar özellikle kilolarına daha fazla dikkat ediyor. Ereklerde kilo sıkıntısı biraz daha fazla olduğu için horlama daha erken yaşlarda baş gösteriyor. Erkeklerin kadınlara göre daha erken yaşta horlamasının nedeni anatomik yapı."

Hastaneye, gece nefes durmaları, gündüz uyuklama şikayetiyle gelen hastaları uyku merkezinde bir gün konuk ederek gözlemlediklerini anlatan Dursunoğlu, nefes kesilmelerinin, horlamanın nedenini tespit ederek tedaviye başladıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Dursunoğlu, uykuda oksijen düşmeleriyle ortaya çıkan solunum bozukluklarının, ani kalp krizine, felce, inmeye ve ölüme neden olabileceğine dikkat çekti.

Uzm. Dr. Hatice Nihal ARSLAN

benim yasım 30 erkek olarak kendimi karşı cinsin bir üyesi olarak görmek istiyorum daha doğrusu cinsiyet değiştirmek ve tamamen kadın olmak ve bir kad... devamı