Ebeveynler ergenlik çağındaki çocuklarının alkolü deneyip denemeyecekleri üzerinde etkilerinin olmadığını öğrenince şaşırabilir, hatta hayal kırıklığına uğrayabilirler. 

Ama şimdi bazıları için iyi haber: Yeni bir Brigham Young Üniversitesi çalışmasına göre konu aşırı alkol tüketimi – art arda beş veya daha fazla duble olarak tanımlanıyor- olduğunda ebeveynlik tarzı kuvvetli bir şekilde ve doğrudan ergenleri etkiliyor. 

Araştırmacılar yaşları 12 ile 19 arasında olan yaklaşık 5,000 adolesanın içki içme alışkanlıklarını ve ebeveynleri ile ilişkilerini inceledi. Özellikle ebeveynlerin sorumlu tutulabilme seviyelerini- zamanlarını nerede ve kimle geçirdiklerini bilmek- ve çocukları ile paylaştıkları sıcaklığı araştırdı. İşte buldukları: 

  • Aşırı alkol tüketimine en az meyilli ergenlerin ebeveynleri, hem sorumluluk hem sıcaklıkta yüksek puan aldı.
  • Sözüm ona ‘hoşgörülü’ ebeveynler, sorumluluk seviyeleri düşük ve sıcaklıkları yüksek olanlar, ergenlik çağındaki çocuklarının aşırı alkol tüketimine yönelme risklerini neredeyse üç kat arttırdılar.
  • ‘Katı’ ebeveynler, sorumluluk seviyeleri yüksek ve sıcaklıkları düşük olanlar, ergenlik çağındaki çocuklarının aşırı alkol tüketimi riskini iki kattan fazla arttırdılar. 

Ebeveynlik tarzı ve ergenlerin içki tüketimi üzerine önceki araştırmalar karmaşık bir durumdaydı, en iyi ihtimalle önemsiz bir etkiyi gösteriyorlardı. Önceki araştırmaların tersine bu çalışma herhangi bir alkol tüketimi ile aşırı alkol tüketimi arasında ayrım yaptı. 

BYU’nun Aile, Yuva ve Sosyal Bilimler Koleji araştırmacıları, ‘ebeveynlerin ergenlik çağındaki çocuklarının alkolü denemeleri üzerinde çok fazla etkisi yoksa da alkol tüketiminin daha tehlikeli biçimleri üzerinde bariz etkileri olabilir,’ diyorlar. 

Ergenlerin içki içip içmediği üzerinde akranların önemli bir rol oynaması şaşırtıcı değil. BYU araştırmacıları bu yeni çalışmada ergenlerin, ebeveynleri sıcaklık ve sorumlulukta yüksek puan almışsa içki içmeyen arkadaşlara sahip olmaya eğilimli olduğunu belirtiyorlar. 

‘Adolesan dönemi bir çeşit geçiş dönemidir ve ebeveynler bazen bunu idare etmekte zor zamanlar yaşayabilirler,’ diyorlar. ‘Her ne kadar akranlar çok önemliyse de ebeveynlerin hiçbir etkisinin olmadığı doğru değildir.’ 

Ebeveynler için bundan çıkarılacak ders şu: 

Uzmanlar, ‘adolesan çocuğunuzla ilişkinizde hem sorumluluk sahibi hem de destek olmaya ihtiyacınız olduğunu fark edin,’ diyorlar. ‘Bunun yalnızca onların davranışlarını kontrol etmek hakkında olmadığını unutmayın, evden uzakta zamanlarını nasıl geçirdiklerini bilmeyi sıcak, sevgi dolu bir ilişki ile birleştirmeye ihtiyacınız var.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d... devamı