Çocuğunuz evde, okulda veya ikisinde de zorluk yaşıyor olabilir. Sizi endişelendiren, hatta korkutan davranışlar görüp profesyonel yardım zamanı olduğunu düşünebilirsiniz. Çocuğunuzla çalışacak doğru uzmanı seçerken birçok etmeni düşünmeniz gerekir. Psikologlar ve psikiyatrlar yöntemleri ve uygulama alanları açısından farklıdır. Hatta çocuğunuzun mental durumuna yardım edebileceğini düşünüyorlarsa sizi diğerine de yönlendirebilir.

İşlev

Çocuk psikologları ve çocuk psikiyatrlarının değişik işlevleri vardır ama her ikisi de çocukların sağlıklı bir fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık kazanıp sürdürmelerine yardımcı olmayı amaçlarlar.

Bir çocuk psikologunun işlevi çocuğunuzun sorun çözmesine, sağlıklı baş etme beceriler geliştirmesine ve öz değerini inşa etmesine yardımcı olmaktır. Odak noktası çocuğunuzun nasıl düşündüğü, büyüdüğü ve tepki gösterdiği olabilir. Bu uzmanlar güven ilişkisi inşa etmeye çalışırlar, böyle çocuğunuz düşünceleriyle hislerini paylaşırken güvende hisseder.

Çocuk psikiyatrının işlevi, çocuğunuzun zihin sağlığına doğru adım atmasına yardım etmektir ama genelde geçişleri daha kolay hale getirebilen ilaçlar ekleyebilirler. Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel sağlık ihtiyaçlarına erişirler ve beyni dengelemeye yardımcı olmak için ilaç reçete edebilirler.

Eğitim

Çocuk psikologu lisanlı olmalıdır. Muhtemelen Ph.D. gibi bir titri olur. Hepsi çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişiminde eğitilir. Küçük çocuklar, ilkokul yaşındaki çocuklar veya ergenlerde uzmanlaşabilirler.

Psikiyatrlar mastır derecesi alırlar ve psikoterapinin yanı sıra farmakolojide ileri eğitime sahip doktorlardır. Bu onların hem ilaç reçete etmesini hem de klinik psikiyatri alanında çalışmalarını sağlar. Genelde, bir çocuğun antidepresanlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ilaçları ve kaygı önleyici ilaçlar gibi bazı ilaçlardan yararlanabileceğini düşünen psikologların danışmanlarıdırlar.

Türler

Psikiyatrlar iki grup halinde sınıflanır, her grubun altında birçok alt uzmanlık vardır. İlki psikiyatrik ilaçların çalışması üzerine uzman olan psikofarmakologlardır. İkincisi, tıbbi konulara da bakan ama çocuğun düşünceleri, reaksiyonları ve başa çıkma becerilerine odaklanan psikoterapistlerdir. Birebir, gruplar halinde veya ailelerle çalışabilirler. Çocuk-ergen psikiyatrlarının normal psikiyatrinin üzerine iki yıl ek eğitim almaları da gerekir.

Psikologların Ph.D.’si olabilir ve toplumun birçok farklı alanında bulunabilir. Klinik psikologların yanı sıra otizm, epilepsi, beyin hasarlar ve başka nöro-gelişimsel bozuklukları olan çocuklarla çalışan nöropsikologlar vardır. Psikologlar lisanslıdır ve tıbbi ortamda, okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve özel kliniklerde bulunur. Okul psikologlarının, özel olarak okul psikolojisinde mastır veya doktorası vardır.

Düşünülecekler

Çocuğunuzla çalışacak bir uzman seçerken şunları göz önünde bulundurun: mevcut lisans, deneyim türü, sigortanız tarafından karşılanması, uzmanlık alanları, cana yakınlık ve çocuğunuza özgü bir rahatlık. Siz ve çocuğunuz rahat edene kadar kesin karar vermeyin. Çocuğunuz başkasıyla rahat edemiyorsa açık iletişim için gereken güveni kazanamaz.

Uyarılar

Aileler Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi anne babaları, profesyonel müdahale gerektirebilecek işaretlere karşı uyarıyor. Küçük çocuklarda notlarda düşme, okula gitme kaygısı, fiziksel şikayetler, örneğin baş ve karın ağrıları, başkaları veya kendine karşı saldırganlık gibi işaretlerdir.

Ergenlik öncesi çocuklarda ve ergenlerde notlarda düşüş, uyuma ve yeme değişiklikleri, konsantrasyon zorlukları, cinsel rol yapmak, uzun süreli olumsuz ruh hali ve tutum, ciddi duygu değişimleri, tekrar tekrar alkol veya uyuşturucu kullanımı, şiddetli diyet, kusmak veya müshil kullanımı, başkalarının haklarını sürekli ihlal, otoriteye karşı çıkmak, hayvanlara kötü davranmak, vandalizm , hırsızlık, okulu asma, kendini yaralama, kendini veya başkalarını öldürme tehditlerine dikkat edin.

Op. Dr. Emre İLHAN

Çocukken burnuma tas geldi kemik kirildi içinde temizledilerse burnum kemerli biraz burun estetigi ücretiniz nedir... devamı