Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-1

Regliniz, akneniz, vücut kokunuz, istenmeyen tüyler ve daha fazlası.

Bir çocuk değilsiniz artık. Daha tam olarak yetişkin bir kadın da değilsiniz ama ergenlikte vücudunuzun değiştiğini bilirsiniz, ilerlemek için oldukça hazırsınız.

Diğer yandan, bu değişiklikler sizi büsbütün strese sokabilir. Göğüslerinizin başka kızlar kadar erken çıkmaması sizi endişelendirebilir. Ya herkesten önce regl olduysanız, ya o ped çantanızdan düşerse?

Bütün bunlar olurken önemli üç şeyi unutmayın:

 1. Başkalarına da oluyor. Bundan bahsetmeyebilirler ama okuldaki en popüler kızlar bile tamponlarımı nereye saklayayım ya da deodorantım yeterince etkili mi diye strese girerler. (Gerçekten öyle.)
 2. Bunlar normal.
 3. Azıcık yardımla atlatabilirsiniz.

İşte ergenlik çağı hakkında, her kızın başına gelen ve her kızın sormak istediği birkaç şey.

Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-2

Regliniz

Bu her kızın merak ettiği önemli şey. Ne zaman olacağım? İlk ben miyim? Sonuncu ben miyim? Ya sınıfın tam ortasına adım atmışken kanlar akmaya başlar ve herkes görürse?

Kızlar okulda reglleriyle nasıl baş edeceklerini düşünürler, bu onların en büyük olayıdır. İlk regllerini ne zaman olabilecekleri tahmin edebilecekleri birkaç yöntem ve hazırlık için yapabilecekleri birkaç şey vardır.

Doktorlar ergenliğin başlangıcını Tanner ölçeği denilen bir şey kullanarak ölçerler. Bu ölçek cinsel organınızda ne kadar tüy olduğuna ve göğüslerinizin ne kadar büyüdüğüne bakar. Cinsel organınızda daha hiç kıl yoksa veya şeftali tüyü gibiyse, göğüsleriniz hala büyük ölçüde düzse reglinizi olmanıza muhtemelen daha zaman var. Ama aşağıda daha kalın, daha kıvırcık tüyler görmeye ve göğüsleriniz biraz dışarı çıkmaya başladı mı büyük ihtimalle regliniz yakındır.

O yüzden hazırlıklı olun:

 • Cüzdanınızda, fermuarlı bir makyaj çantasında bir ped taşıyın ki düştüğünde kimse utandırıcı bir şey görmesin.
 • Sabah silindiğinizde kahverengi, pembe veya normalden farklı herhangi bir şey görürseniz ne olur ne olmaz diye bir ped takın veya en azından bir bez koyun. Koyu renk külot giyin!
 • Pediniz yokken yakalanırsanız seller götürmeyeceği aklınızda bulunsun. Biraz tuvalet kağıdı koyup revire koşabilirsiniz.
 • Sınıfta kramp yaşarsanız öğretmeninize başınızın ağrıdığını söyleyip revire gidin. Hemşireye doğruyu söyleyin tabii ama tüm sınıfa regl krampları yaşadığınızı ilan etmenize gerek yok.

Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-3

Göğüsleriniz

Ergenlik döneminde en zayıf kızlarda bile vücut yağı toplanır. Dümdüz tahtadan kalçalar, göğüsler falan çıkar. Bu üzücü olabilir ama başkalarına olurken size olmuyorsa daha da üzücü olabilir.

Duyduklarınıza rağmen, göğüslerinizin daha hızlı büyümesini de sağlayamazsınız, vücudunuzun gelişimini de yavaşlatamazsınız. Tek yapabileceğiniz, sonunda herkesin eşitleneceğini hatırlamak.

Erken büyüdüyseniz diğerleri size yetişecek ve bu tantananın ne olduğunu merak edecektir. Gelişiminiz yavaşsa endişe etmeyin. Etrafta ergenliğini geçirmemiş pek yetişkine rastlamazsınız. Herkesin kendi zamanı vardır. Sırası geldiğinde olur.

Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-4

Vücut Kokusu

Daha önce hiç terlememiş değilsiniz ama hep böyle keskin mi kokardı? Hayır.

Ergen teri, çocuk terinden farklıdır. Daha fazla terlersiniz ve farklı kokar çünkü aşırı hızlı hormonlarınızla koltukaltlarınızdaki bezler çok daha etkinleşir. Salgıladıkları ter bakterilerle karışıp pek de hoş kokulu parfüme benzemeyen bir koku çıkarır.

 • Her gün hafif bir sabun ve ılık suyla banyo yapın veya duş alın. Her gün temiz giysiler giyin.
 • Deodorant veya ter önleyici kullanın. Fark nedir? Deodorantlar kötü kokuları gizler; ter önleyiciler terlemeyi engeller. Kızlar için bir sürü çeşit var. Ama bazı kızlar erkeklerinki kadar güçlü bir ter önleyiciye ihtiyaç duyabilir. Eğer gerçekten çok terliyorsanız reçete edilen ter önleyiciler de var.
 • %100 pamuklu iç çamaşırı ve giysiler giyin; pamuklular daha fazla “nefes alır” ve sizi daha az terletir.

Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-5

Yüz ve vücuttaki tüyler

İstenmeyen yerlerdeki tüyler ergenliğin istenmeyen bir yan etkisidir. Vücut kokusu ve aşırı vücut kılı genelde birlikte görülür. Kızların kolları ve dudaklarının üstü tüylenebilir, bu da utanç verici olabilir.

Vücutta kıl görünümünü azaltmaya yardımcı bazı şeyler yapabilirsiniz. Kız küçükse ağda, tüy dökücü veya sarartıcı önerilir.

Bacaklarınızı, koltukaltı ve bikini bölgenizi tıraş edebilirsiniz ama yüzünüzü tıraş etmeyin, o sadece erkekler için.

Bir sürü istenmeyen tüyünüz, düzensiz reglleriniz, aşırı akneniz varsa ve fazla kiloyla mücadele ediyorsanız polikistik over sendromu (PKOS) denen durum bulunuyor olabilir. Bunlar size varsa doktorunuz PKOS için tahliller yaptırabilir. PKOS varsa kıl ve diğer belirtiler için ilaçlar var.

Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-6

Akne

Erkekler, ciltleri daha fazla yağ ürettiği için kızlardan daha kötü akne geçirmeye meyillidir ama bu demek değil ki yırtacaksınız. Ergenlik çağında herkesin bir ara akneleri çıkar.

Terde olduğu gibi aknede de soruna bakteriler neden olur. O yüzden hafiften şiddetliye kadar akne vakalarını şöyle kontrol altında tutabilirsiniz:

 • Özellikle yüz için olan bir temizleyiciyle yüzü günde iki kere yıkamak. Yüzünüzü ovuşturmak akneleri kötüleştirebilir ve cildi tahriş edebilir.
 • Bölgesel (cilde uygulanan), benzoil peroksit ve salisilik asit içeren reçetesiz akne tedavisi
 • “Komedojenik değidir” etiketi bulunan makyaj kullanmak. Bu, gözeneklerinizi tıkayıp aknenizi azdırmıyor demek.
 • Güneş kreminden kaçınmamak. Güneşlenmenin aknelerinizi kurutacağı bir efsanedir (sizi cilt kanseri riskine attığıyla kalacaktır). Gözeneklerinizi tıkamayan, komedojenik olmayan birçok güneş kremi vardır.

Ergen Kızlar İçin Beş Utandırıcı Vücut Değişikliği-7

Konuşun

Bütün bu değişiklikler sırasında ihtiyacınız olan, konuşacak biri. Evet, reglinizi annenize anlatmak okulda burnunuzda kocaman bir sivilceyle dolaşmak kadar eğlenceli gelebilir ama ne kadar anladığını görünce şaşırabilirsiniz.

Utanç etmenini aşmak için yapabileceğiniz bir şey, arabada anlatmaktır. Çok daha kolay olur çünkü birbirinize bakmak zorunda değilsiniz. Kendi deneyimlerinize girmeden önce onların deneyimlerini sormayı deneyin. “Benim yaşımdayken regl olma konusunda endişeleniyor muydun? Anneannemle hiç deodorant kullanmak hakkında konuştunuz mu?”

Anne babanızdan sonuç alamazsanız veya annenizle bu konulara girmekte rahat edemezseniz konuşacağınız kimse yok anlamına gelmez. Sevdiğiniz bir öğretmeninizi, teyzenizi veya halanızı, rehberlik danışmanını, hatta annenizin bir arkadaşını deneyin.

Utandırıcı meseleleri önceden nasıl kontrol altına alacağınıza dair stratejiler düşünün. Sınıfın karizmatik çocuğu sizi bir kutu hijyenik ped gömerken görürse? Beden dersinden sonra sular seller gibi terliyorsanız ve deodorantınız yoksa? Böyle olsa ne yapardınız? Bunu nasıl atlatırdınız? Önceden planlarsanız gafil avlanmazsınız.

Unutmayın, bütün arkadaşlarınız bu konuları merak ediyor ve bunlar hakkında endişeleniyor. Yaşadıklarınızın hepsi normal.

İLGİLİ MAKALE

Ergenlikte Su Tüketimi

Op. Dr. Sinan GÖKER

Bes bucuk yasinda oglum var dogudtan tavuk karasi dusunceniz nedir... devamı