Evde Tedavi

Evde Tedavi

Tedavi, reaksiyonun türüne bağlıdır. Isırık bölgesinde yalnızca kızarıklık ve acı varsa buz koyulması yeterlidir. Bazı böceklerin bırakabileceği mikroplu parçacıkları gidermek üzere bölgeyi sabun ve suyla temizleyebilirsiniz. Bu parçacıklar temizlenmezse yaranın daha fazla mikrop kapmasına neden olabilir. Kaşımak cildin parçalanmasına ve enfeksiyon oluşmasına yol açabileceğinden kaşımaktan kaçının.

Isırılan bölgedeki kaşınmayı krem veya tablet şeklinde difenhidramin gibi reçetesiz bir antihistaminle tedavi edebilirsiniz. Kalamin losyonu da kaşınmaya iyi gelir.

Geçmişte ısırıklara veya sokmalara karşı şiddetli reaksiyon gösteren kişilere anafilaksi kiti yazılmış olabilir. Kit içerisinde (kendinize enjeksiyon yapmanız için) bir epinefrin enjektörü, turnike ve bir antihistamin bulunur. Kitin doktor talimatlarına göre kullanılması gerekir.

Yüksek ağrı, örümcek veya başka bir zehirli böcek ısırmasından kaynaklanan daha şiddetli bir reaksiyon bulunduğunu gösterebilir. Bu durumda derhal doktora gitmeniz gerekir.

Kızarıklığın artması, iltihap boşalması ya da kolda veya bacakta izler enfeksiyon göstergesidir. Antibiyotiğe ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek üzere doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Evde tedavi ile aynıdır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı