1 Kurutmayan temizleyiciler kullanın

Ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanımına önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.

2 Ilık suyla yıkayın

Ellerin ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkanmasına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak ve soğuk suyla yıkamamaya dikkat edin.

3 Banyo sürenizi kısaltın

Banyo süreleri kısa tutulmalıdır. Uzun süren banyolar, cildinizin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

4 Nemlendirmeyi unutmayın

 Cildinizin kurumasına engel olmak için nemlendirici kullanmaya özen gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

5 Zeytinyağı ve E vitamini

Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve vitamin E içeren nemlendiriciler ve kremler el sağlığınız için çok faydalıdır.

 

6 Eldiven kullanın

Temizlik yaparken eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. Bahçe işleriyle ilgilenirken ya da mutfakta sebze-meyve doğrarken bile eldiven giyilmeye özen gösterin.

 

7 Soğuktan koruyun

Soğuk havalarda ellerinizi eldiven giyerek korumaya dikkat etmelisiniz. Ani hava değişiklikleri cildinizin kurumasına ve çabuk yıpranmasına neden olur.

 

8 Tahriş olmasın

Deriyi tahriş edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanın. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engellemeye özen gösterin.

 

9 Kremlerle bariyer kurun

Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer kremler yararlıdır. Bariyer kremler; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engellerler.

 

10 Güneş kremi şart

Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucularını ellerinize de uygulayın.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhaba benim kızım lens kullanıyor 15 yaşında ve bakımını her şeyini yapabiliyor sadece bir sorum olacaktı, karlı ortamlarda lens takmasının bi... devamı