1. Adım

Ellerinizi losyonla nemlendirin. Cildinizin kurumasını ve pul pul olmasını azaltmak için günde birkaç kere el losyonu sürün.

2. Adım

Bir sürü kimyasaldan yapılmış losyonlar yerine karite yağı (shea butter), aloe vera veya zeytinyağı içeren doğal losyonlar alın. Doğal el losyonları ve kremleri doğal ürünler satan dükkanlarda bulunabilir.

3. Adım

Kokusuz losyon kullanın. Parfümlü ürünler cildi daha da tahriş edebilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

4. Adım

Ellerinizi nem artırıcı sabunla yıkayın. Ciltteki nemi korumaya yardımcı bileşenleri olan ve kurumayı önleyen sabunları seçin.

5. Adım

Bulaşık yıkarken ellerinizi koruyacak lastik eldivenler takın. Bulaşık yıkadıktan veya duş aldıktan sonra ellerinizi iyice kurulayın. Buharlaşma cildin çatlamasına etki edebilir.

6. Adım

Gece için yapılmış aşırı yoğu el kreminden ellerinize bolca sürün. Kremin ellerinizde kalıp cildinizdeki nemi koruması için hafif, pamuklu uyku eldivenleri kullanın.

7. Adım

Çatlak, ağrılı parmaklar için çay çiçeği yağı kullanın. Ciltteki ilk çatlak işaretine sürün.

8. Adım

Elerlideki ve parmaklardaki kuruluğu ve cilt çatlamasını azaltmak için homeopatik tedaviler kullanabilirsiniz. Kışın, cildin kanaması, kuruluğu ve soyulmasıyla oluşan cilt çatlaklarını tedavi etmek için homeopatik vazelin özellikle kullanılır. Ellerde, yapışkan, bal renkli sızıntının olduğu çatlaklarsa grafit kullanılır. Grafit, egzamayla kuruyup çatlayan eller için de iyidir.

9. Adım

Aynısafa merhemiyle elde oluşan yaraları tedavi edin. Çok yatıştırıcı ve tedavi için mükemmel olan aynısafa özü kadife çiçeklerinden elde edilen doğal bir çaredir. Merhem, doğal ürünler satan birçok dükkanda bulunabilir.

10. Adım

Susuz kalmamak için bol bol su için. Cilt sadece dışarıda maruz kaldıklarına değil, içsel beslenmeden ne aldığına da karşılık verir. Temiz kaynak suyu cildinizi besleyip nemini korur.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam merhaba .3 ay önce Tüp bebek yaptırdık eşim hamile kaldı ama 6 haftalıkken düşük yaptı bizde genenetik test yaptırdık( Sorun bende) sonucum şu :... devamı