Efebofili ileri yaştaki bir kişinin ergenlik dönemine yeni girmiş aynı cinsiyetteki bir kişiye karşı cinsel ilgi duymasıdır.

Efebofili (sıfat, efebofilik): geçerli/stigmatik parafili türü partnerin yaşının ergenlik dönemi sonrası veya ergenlik dönemi olduğu nefiofili ve pedofiliden farklıdır. Daha ileri yaştaki bir kişinin ergenlik dönemindeki bir kişiyi taklit etmesi olan karşılıklı parafilik durumun için kullanılan teknik terim parafilik ergenciliktir. 

Bazıları, ergenlik dönemindeki kızları tercih eden erkeklerin oldukça sağlıklı bir üreme stratejisi izleyebilirken (efebofili) sadece sürekli olarak ergenlik dönemi öncesindeki kızları tercih eden erkeklerin sağlıksız bir üreme stratejisi (pedofili) izleyebileceğini savunur.        Sosyobiyolojik araştırmacılar bütün primat erkeklerin genç dişileri tercih ettiğini gösterir. İnsan erkekler üzerinde yapılan bir çalışma 7 yıl öncesinden bu zamana kadar devam eden çalışmadaki bütün erkeklerin 17 yaşındaki kızların yüzlerini tercih ettiğini göstermiştir.  

Efebofili (veya hebefili) gençlere karşı tercihli ilgiyken, pedofili ergenlik dönemine girmemiş çocuklara karşı olan tercihli ilgidir. Bazı araştırmacılara göre bu iki fenomenin nedenleri, özellikleri, işlevleri ve yaygınlığı farklı olabilir. Pedofili Amerikan Psikiyatri Derneğinin Zihinsel Rahatsızlıklar Tanısal ve İstatiksel Kılavuzuna göre zihinsel bir rahatsızlıktır; fakat efebofili değildir. 

Pedofili ve efebofili çoğu zaman karıştırılır. Bunun nedeni bir çocuğun yasal yaşı ve biyolojik yaşının bağdaşmamasıdır.  

Efebofili Hakkında Gerçekler ve Önerileri

  • Efebofili Yunanca ergenlik dönemine ulaşan anlamına gelen ephebos ve sevgi anlamına gelen philia kelimelerinden türer. 
  • Efeboli yetişkinlerin gençlere karşı birincil cinsel ilgisi olarak tanımlanır.    
  • Birçok kişi efebofiliyi pedofiliden ayırır; çünkü pedofili ergenlik dönemini öncesindeki çocuklara karşı ilgiyi içerir ve efebofili ergenlik döneminde olan fakat reşit olmayan gençlere karşı ilgiliyi içerir. 
  • Çoğu ülkede efebofili yasadışıdır ve yasalara karşıdır. Bu kişinin ceza almasına neden olabilir.  
  • Efebofili aynı zamanda yetişkin homoseksüelliğinin önemli bir parçasıdır.
  • Efebofili sorunu olan kişiler tamamen gelişmiş olan ve oldukça enerjik olan (17-20 arasındaki) gençlere daha fazla ilgi duyarlar.

Efebofili sorunu bulunan kişinin yaşamı bu sorundan olumsuz etkilenmediği sürece rahatsızlık zihinsel bir rahatsızlık değildir.