Çocukken gülümsediğinizde parlayan beyaz dişleriniz artık sarı veya gri tonuna dönüştüyse yediklerinize dikkat etmenin vakti gelmiş demektir. Farkında olmadan tükettiğiniz gıdalar diş minenize zarar verir, plak oluşumunu destekler ve diş çürüklerine neden olur. İşte tüketirken dikkat etmeniz gereken yiyecekler;

Kahve/Çay
İçeriğinde kafein olan yoğun kıvamlı içecekler diş üzerinde lekeler bırakır ve gün içerisinde bir bardaktan fazla tüketenlerde zamanla renk deformasyonları başlar. Kahve veya siyah çay yerine yeşil çay tercih edebilirsiniz.

Şarap
Kırmızı ve beyaz şarabın içeriğindeki asitler diş minelerine zarar verirler. Bu nedenle tükettiğiniz miktarlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Her gün bir kadehten fazla tüketiyorsanız zamanla dişlerinizdeki sararma kaçınılmaz olacaktır. 


Baharatlı Gıdalar
Her ne kadar belirli ölçülerde tüketildiğinde bağışıklık ve sindirim sistemi için faydalı olsa da dişler üzerinde sarartıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Soslar
Soya gibi koyu kıvamlı sosları aşırı miktarda tüketmemeye özen göstermelisiniz aksi takdirde dişlerinizde sararma meydana gelecektir.

Şekerler
Bonibon, jelibon ve şekerlerin içeriğindeki kimyasal maddeler diş sağlığını büyük ölçüde tehdit eder. Özellikle dişe yapışan veya diş aralarına giren yumuşak yapıdaki şekerler diş çürüklerine de sebebiyet vermektedir.


Asitli İçecekler
İçeriğinde asit barındıran tatlandırılmış doğal olmayan içecekler diş minelerine zarar verir ve renk deformasyonunu tetikler. Bu nedenle öğünlerinizde taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisiniz.

Dr. Özer AKINCI

Hocam tel taktrmak zararli midir dis etinde cekilme oluyomus dogru mu bendr taktrmk istiyorumda... devamı