Araştırmalar, dişeti rahatsızlıklarının ameliyatsız tedavisiyle RA belirtilerinde düzelme olduğunu gösteriyor.

İki hastalıktan da şikayetçi olan hastalarda, ciddi durumdaki dişeti hastalığının tedavisi, RA belirtilerinde düzelmeye yol açabilir.

Araştırmacılar, “Dişetlerindeki enfeksiyon ve ödemi ortadan kaldırdığımızda ciddi düzeyde aktif romatoid artriti olan hastaların, hastalık belirtilerinde gelişme olduğunu bildirmeleri heyecan vericiydi. Bu da bize yeni bir müdahale alanı tanıyor,” diye belirtiyor.

Araştırma, Periodontoloji (Dişeti Sağlığı) Dergisi’nde yayımlanmıştır.

Dişeti Hastalıkları ve Romatoid Artrit

Cleveland’daki Üniversite Hastaneleri araştırmacıları, romatoid artrite ek olarak dişeti rahatsızlığı da olan 40 kişiyi inceledi.

Katılımcıların yarısına ciddi dişeti hastalıkları için ameliyatsız tedavi uygulandıktan sonra ağız hijyeniyle ilgili tavsiyelerde de bulunuldu. Diğer yarısı, diş etiyle ilgili hiçbir tedavi görmedi

Altı hafta sonra, araştırmacılar diş eti tedavisi alan hastalarda RA’in hafiflediğini ve ödem seviyesinde düşüş olduğunu tespit etti.

Sonuç olarak araştırma, ameliyatsız dişeti tedavisinin RA belirtilerine,- hastaların RA için kullandıkları ilaç ne olursa olsun,- olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koydu. 

Sağlıklı Dişetleri Genel Sağlığı Düzeltir

Araştırmacılar, bunun dişeti rahatsızlığı ve romatoid artrit arasındaki bağlantıyı gösteren ilk araştırma olmadığını belirtiyor.

Araştırmacılar bir gazete haberinde “diş eti rahatsızlığının vücutta sistematik hastalıklarda rol oynaması, romatoloji uzmanları ve diğer doktorların çok evvelden beri çözmeye çalıştığı bir hikaye” diyor.

Araştırmanın, romatoloji uzmanlarının hastalarını, dişeti hastalığı ile RA arasındaki bağlantının farkında olmaya teşvik etmeleri gerektiğini gösteren sonuçları olduğunu da belirtiyorlar. Ayrıca, diş eti hastalığının romatoid artritli hastalarda yaygın olduğunu da ekliyorlar.

“İyi bir ağız sağlığının kişinin tüm sağlık durumuna olumlu etkisini bir kez daha gördüğümüz bir araştırma bu.”

İLGİLİ MAKALE

Artrit Teşhisi

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt... devamı