Ağız Kokusu (halitosis)

Kötü kokan nefes insanı utandıran bir sorundur. çoğumuz hayatımızın belli bir noktasında bu sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Kötü kokan nefes, ağızda bulunan proteinlerin bakteriler tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkar. Ancak ağız kokusu bulaşıcı değildir, yani size bir başkasından geçmez. Halitosis olarak da bilinen süreğen ağız kokusu mideden gelmez. Mideden kaynaklanan kötü nefes sadece geğirdiğiniz zaman ortaya çıkan kokudur. Besinlerden gelen koku geçicidir ve süreğen ağız kokusuyla karıştırılmamalıdır. İnsanın koku alma duyusu kendini kokuya göre ayarlama kabiliyetine sahip, bu yüzden insanlar kendi nefeslerinin kokusunu duyamaz, dolayısıyla da ağız kokusu sorununun da farkına varmazlar.

Kendi Kendinize Test Etme

Aşağıdaki beş adımı takip ederek kendi nefesinizi test edebilir ve ağız kokusu sorununuz olup olmadığını ortaya çıkarabilirsiniz:

  1. Elinizin arka kısmını yalayın. Kuruması için birkaç saniye bekleyin ve koklayın. Böylelikle, bir nefes sorununuz var mı yok mu fark edebilirsiniz.
  2. Diş ipini arka dişlerinizin arasında yerleştirin ve daha sonra onu koklayın.
  3. Aynaya bakarken dilinizin ucunu bir kağıt mendille kavrayıp mümkün olduğunca dışarı doğru çekin. Dilinizin arka kısmında bir beyazlık görüyorsanız, bu beyazlık ağız kokusu işareti olabilir.  
  4. Güvendiğiniz birinden nefesinizi her gün kontrol etmesini rica edin. çünkü nefes kokunuz gün içinde değişiklik gösterebilir.
  5. Profesyonel bir halimetre kullanılarak ağzınızdaki gezici sülfür bileşenlerinin yoğunluğu ölçülebilirsiniz.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı