Buz koyun

Cilt yarılmamışsa çürüyebilecek her çarpmaya buz koyun. Buz kan damarlarını daraltır ve bölgeye daha fazla kan akışını önler. Buz torbası da şişmeyi azaltır, bölgeyi uyuşturur ve ağrıyı azaltır. Cildi korumak için buz torbasını ince bir bezle sarın, çürüğün üstüne mümkün olduğunca hızlı koyun ve orada 15 dakika tutun. Şişliğin ciddi bir çürüğe dönüşeceğinden şüpheleniyorsanız bu buz tedavisine ilk 24 saat her 2 saatte bir devam edin. Cildinizin doğal olarak ısınmasına izin verin ve buz torbalarının arasında sıcaklık uygulamayın.

Sonra sıcak uygulayın

24 saat sonra, kan damarlarınızı genişletmek ve bölgedeki dolaşımı artırmak için ısı kullanın. Sıcak kompresler çürükten kanı kaldıran vücudun doğal mekanizmalarını hızlandırmaya yardım edebilirsiniz.

Kapalı ve temiz tutun

Çürüğü kaplayan deriye dokunmayın. Cilt çoktan ayrılmışsa sabun ve suyla temizleyin, ardından reçetesiz antibiyotik merhem veya vazelin sürün. Sonra yapışkanlı bantla kapatın.

Ayaklarınızı kaldırın

Çürükler küçük kan depolarıdır. Kan da her sıvı gibi aşağı doğru akar. Eğer ayakta çok durursanız çürükte toplanan kan yumuşak dokularınıza akıp dolacak başka yerler bulacaktır. Ayakları kaldırmak şişkinliğin inmesine de yardımcı olur.

Biraz C vitamini alın

Vücudunuzda kolayca çürük oluşuyorsa C vitamini eksikliğiniz olabilir. C vitamini cildinizde kan damarlarınızın etrafında koruyucu kolajen doku üretmeye yardımcı olur. Yüzünüz, elleriniz ve ayaklarınız mesela kalçalarınızdan daha az kolajen içerir, o yüzden bu bölgedeki çürükler genelde daha koyu renklidir. Vücudunuzda kolayca çürük oluşuyorsa kolajeninizi üretmeye yardımcı olmak için günde üç kere 500 mg C vitamini almanız öneriliyor. Alımınızı C vitamini yönünden zengin gıdalar, örneğin turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızıbiber yiyerek de artırabilirsiniz.

K vitamin kremi sürün

K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak hem içeriden hem dışarından çürümeyi azaltır. Çürüğün daha hızlı açılması için günde birkaç kere üstüne K vitamini sürün. K vitamini yönünden zengin gıda alımınızı artırarak da çürümeyi azaltabilir veya şiddetini hafifletebilirsiniz. Koyu yeşil sebzeler, alfaalfa (kaba yonca), brokoli ve deniz yosunu K vitamininin iyi kaynaklarındandır.

İlaçlarınıza dikkat edin

Kalp hastalığını önlemek için aspirin veya kan inceltici alan kişiler bir şişliğin çürüğe dönüştüğünü keşfederler. İltihap önleyiciler, antidepresanlar ve astım ilaçları gibi ilaçlar cildin altındaki pıhtılaşmayı engelleyip daha büyük çürüklere yol açabilirler. Alkolikler ve uyuşturucu bağımlılarında da daha kolay çürük oluşur. Sizi çürümeye yatkın hale getiren ilaçlar alıyorsanız doktorunuza bunu anlatın.

Bromelain takviyesi deneyin

Çoğu sağlıklı besin mağazasında bulunan bu hindistancevizi özü iltihap ve ağrıya neden olan proteinleri “sindirir”. Öğünlerden önce suyla 1-2 gram alın.

Dt. Bedri ÖZARSLAN

Ön diş darbe gördü rengi gitti kararma falan röntgen de çürük değil çıktı kan girmiş içine ne yapılabilir... devamı