Çocuklarda balgam söktürmek için hangi bitkiler kullanılır?

Çocuklarda balgam söktürmek için hangi bitkiler kullanılır?
Çocuklar için en masum balgam söktürücüler ebegümeci yaprağı ve ıhlamurdur. Yalnız ıhlamur kullanırken, tipine dikkat etmek gerekir. Altta bulunan büyük yapraklar değil de çiçeğe yakın minik yapraklar kullanılmalıdır. Bu oldukça zararsız, etkili ve yararsızdır. Bu nedenle çocuklarda çok fazla tercih edilir.

Ihlamurun demleme yöntemi biraz farklıdır. En az 15-20 dakika olmak üzere, uzun süre demlemek gerekir. Hatta bu süre yarım saate, 1 saate kadar bile uzatılabilir. Çünkü müsilaj denilen bazı maddeler içerir ve bunlar suda biraz bekleyince şişerler. Bu maddeler balgam miktarını arttırarak solunum yolunu kayganlaştırırlar. Bu durumda vücudun doğal mikrop atma refleksi olan öksürük ve balgam çıkarma biraz artmış görünse de, uzun vadede çocuğun mikrop ve balgamdan temizlenmesini sağlarlar.

Ebegümeci de aynı familyadan başka bir bitkidir. Ihlamurla aynı şekilde kullanılır. Müsilajları içerdiği için biraz daha uzun süre demlenir. 7 yaşından itibaren çocuklara 2 tatlı kaşığı bitkiyle hazırlanan çayları günde iki kez içirmek uygundur. Günde iki çay bardağı kadar bitki çayını çocuk güvenle içebilir.